The (not so) queer art of flopping': Makeover shows and the formation of neoliberal subjectivity
Kuir bir başar(ama)ma': Baştan yarat programları ve neoliberal öznelliğin inşası
  1. Tez No: 689587
  2. Yazar: ORÇUN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELİLE ITIR GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, baştan yarat programlarının, neoliberal öznelliğin inşasındaki oynadığı rolü incelemektedir. Hakim neoliberal ideoloji, bireylerin neoliberal kapitalizmden once sosyal refah devletleri tarafından karşılanan hizmetlerin yerine geçme sorumluluğunu üstlenmelerini mecbur kılar. Bu ideolojinin idealleştirdiği öznellik, girişimci, (kendinden) sorumlu, otonom özelliklerine sahiptir ve kendinin en iyi hali olmayı, bu hali muhafaza etmeyi bir görev bilir. Bahsedilen , neoliberalizm tarafından inşa edilen ve desteklenen bu öznellik, neoliberal ideoloji tarafından beslenen kültürel ürünlerde de gözlenebilir. Televizyonun, bilhassa baştan yarat programcılığının, bu öznelliğin inşasındaki rolü büyüktür. Bu tip programlarda görev alan uzmanlar, sosyal refah devleti desteği olmadan bireylerin kendilerini yönetmeleri için gerekli stratejileri, izleyici/tüketicilere gösterir ve nihayetinde öğretir. Michel Foucault'nun“yönetimsellik”kavramından faydalanan bu araştırma, baştan yarat programlarındaki uzmanların ideal neoliberal yaşam tarzı ve tüketiciliği öğretileriyle (yeniden) inşa ve temsil edilen neoliberal yönetimselliği inceleyip ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu tez, bunu yaparken, bir Amerika yapımı baştan yarat program olan Queer Eye'ı bağlamı olarak kullanmaktadır. Eleştirel yönetimsellik çalışma ve teorilerinden faydalanmanın yanı sıra, Halberstam'ın alçak teorisinden de faydalanan çalışma, neoliberalizmin ikili şekilde tanımladığı başarı/başarısızlık anlayışına alternative bir kuir varoluş imkanı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the integral part makeover shows play in the formation of neoliberal subjectivity. The hegemonic neoliberal ideology demands citizens to claim responsibility for the social welfare services and offerings that the states cease to provide. The idealized citizenship in this system is a self-enterprising, responsible, and autonomous one who has or strives to have self-esteem in order to become and remain the best version of oneself. The subjectivity neoliberalism (re)constructs and promotes can be seen in cultural products, too. Television, particularly makeover reality television, has an informative part in the formation of this subjectivity. The experts makeover shows employ portray and eventually teach the audience how to conduct themselves without the help -social welfare- the states are supposed to offer. Borrowing Michel Foucault's conceptualization of“governmentality”, the conduct of conduct for the citizen, this research aims to reveal the neoliberal governmentality displayed in makeover shows through experts' tutorials of the idealized neoliberal lifestyle and consumership. While doing so, this thesis uses the American makeover reality show, Queer Eye as its context. In addition to drawing from the critical governmentality literature, the thesis uses Halberstam's low theory in order to provide an alternative understanding of success/failure that is beyond the binary neoliberal definition of these terms, and questions the possibility for a (queer) alternative way of being.