Policy diffusion between the World Bank and Turkey: The social risk mitigation project
Dünya Bankası ve Türkiye arasında politika dağılımı: Sosyal riski azaltma projesi
- Tez No: 689594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye, Dünya Bankası'nın da inisiyatifleriyle 1999 depremi ve 2001 krizinin yoksul insanlar üzerindeki etkisini azaltmak için Sosyal Riski Azaltma Projesi'ni (SRAP) edinmiştir. Bu çalışma, politika dağılımı mekanizmalarından Şartlılık, Öğrenme ve Öykünme' nin SRAP'ın edinilme sürecinde birlikte nasıl bir etkide bulunduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Politika dağılımı literatürü genel olarak bu mekanizmaların bireysel olarak politika edinimine yol açıp açmadığını incelemektedir. Fakat bu tez, bahsi geçen mekanizmaların politika edinim süreçlerinde birbirleri ile tamamlayıcı ve ilişkili olabileceğini savunmaktadır. Çalışmanın temelini Türkiye üzerine yapılan bir vaka incelemesi oluşturmaktadır. Vaka incelemesi, mülakat verileri ve resmi dokümanlardan faydalanarak süreç takibi metodu üzerinden yapılmaktadır. Bu tez temel olarak şu sonuca varmıştır: SRAP'ın edinim sürecinde Dünya Bankası'nın projeyi finanse etmesinden dolayı Şartlılık mekanizması Türkiye'nin projeyi kabul edip uygulamasında kolaylaştırıcı bir etkide bulunmuştur. Projeyi finanse etmesine ek olarak Dünya Bankası aynı süreç içerisinde Türkiye ve Latin Amerika ülkeleri arasında bağlantı kurma vasfıyla uygulanacak olan projenin muhtemel sonuçlarına dair Öğrenme mekanizmasını tetiklemiştir. Öykünme mekanizması ise, Şartlılık ve Öğrenme 'ye ek olarak, uygulanan projenin uluslararası toplumda Türkiye'ye itibar kazandırma durumuna işaret etmektedir. Hem Dünya Bankası hem de Türk yetkililer, SRAP'ın Türkiye'nin sosyal yardım kurumlarını modernize edecek olmasından dolayı projenin uluslararası toplumda bir itibar kaynağı olacağına inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey adopted the Social Risk Mitigation Project (the SRMP) in 2001 with the incentives of the World Bank (the WB) to recover the effects of the 1999 earthquake and 2001 financial crisis on the poor. This thesis aims to indicate how conditionality, learning, and emulation as policy diffusion mechanisms operated together in the adoption process of the SRMP in Turkey. Policy diffusion literature generally tests these mechanisms individually to explore whether or not they cause policy adoptions. However, this thesis argues that diffusion mechanisms might be interrelated and work in complementary ways in policy adoptions. The Turkish case supports this argument by relying on process tracing methodology with semi-structured interview data and official documents. I argue that, during the adoption process of the SRMP, conditionality serves as a facilitator to adopt the project due to the financing by the WB. The WB, in the meanwhile, serves as a link establisher between Turkey and Latin American countries in the learning process regarding the possible outcomes of the project in addition to financing it. Emulation operates together with conditionality and learning with the emphasis on the prestige of the project among the international community due to the modernization of the social assistance institutions of Turkey. Both Turkish officials and the WB consider the adoption of the project as a prestigious and appropriate attitude.