British ambitions in The Mediterranean and their effect on the allied quest for Turkish belligerency in wwII
Britanya'nın Akdeniz üzerindeki emellerinin müttefikler'in Türkiye'yi İkinci Dünya Savaşı'na sokma çabaları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 689601
  2. Yazar: EGEMEN GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere'nin sürekli olarak arzu ettiği Türkiye'nin savaşa girişi, İkinci Dünya Savaşı sonrası Akdeniz Bölgesi'nin İngiliz etki alanına yerleşmesi de dâhil olmak üzere Akdeniz'deki İngiliz emelleri ile iç içe geçmiştir. Dünya Savaşı sırasında Akdeniz'in önemi ve Akdeniz'in Türk-İngiliz ilişkileri üzerindeki etkisi, genellikle literatürde bir İngiliz bakış açısıyla anlatılmıştır. Ancak, Doğu Akdeniz Türkiye için de çok büyük bir öneme sahipti. Güncel literatürün de onayladığı gibi, 1930'lardan İtalya'nın teslim oluşuna kadar, İtalya, Türkiye tarafından en büyük tehdit olarak algılandı ve Türkiye'nin askeri hazırlıkları olası bir İtalyan tehdidine göre yapıldı. Türkiye'nin Akdeniz ve Ege'deki toplam 4.400 km'yi geçen kıyı uzunluğu, eski ve zayıf donanması ve Türkiye'nin çok yakınında bulunan yabancı adalar Türkiye'nin savaşın başından itibaren Akdeniz Bölgesi'ndeki güvenlik kaygılarını tetikleyen etmenler arasında olarak gösterilebilir. Sovyet arşivlerinin açılması ve önemli ikincil kaynakların yanı sıra İngiliz istihbarat kayıtlarının yayınlanması sayesinde, artık Türkiye'nin savaşın büyük güçleriyle olan ilişkilerini daha iyi anlıyoruz. Bu araştırma doğrultusunda, bu tez, İngiltere'nin Akdeniz stratejisi ile Türkiye'nin savaşa girmesi durumu arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish belligerency which was not quite desired by Britain during the World War II was interwoven with the British ambitions in the Mediterranean including the post-World War II settlement of the region into the British sphere of influence. The importance of the Mediterranean and its effect on Anglo-Turkish relations during the World War II has been narrated through Britain's point of view in the literature considering that the region was one of the life-lines of British Empire. However, the Eastern Mediterranean was also a primary concern for Turkey. Since the 1930s as the recent literature confirms, Italy was perceived as the biggest possible threat to Turkey as all the military preparations were made accordingly by the Turkish state. The total 4.400 km of Turkish Mediterranean and Aegean coastline combined with the young Republic's obsolete and impotent navy, and the close proximity of numerous foreign islands, made Turkey equally apprehensive for the situation in the region since the opening rounds of the war. Thanks to the opening of the Soviet archives, and published British intelligence records alongside the important secondary sources, we now have a better understanding of Turkey's relations with the major belligerents. With this motivation and along this line of research this thesis aims to show the relation between Britain's Mediterranean strategy and Turkey's belligerency.