Dindarlık ve çevre ilişkisi
Relationship between religiosty and environment
  1. Tez No: 689629
  2. Yazar: HATİCE KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevreci davranışlar ve dindarlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma teorik ve ampirik olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın yöntemi ve kavramsal çerçevesini oluşturan çevre, çevre bilinci, çevre psikolojisi, çevre etiği, çevreci davranışlar, çevre sorunları ve sebepleri, din ve dindarlık tanımları, bireysel dindarlığın boyutları, çevre ve din ilişkisi dokümantasyon yöntemiyle incelenmiştir. İkinci bölümde ise araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında Çevreci Davranışlar ve Dindarlık Ölçekleri kullanılmıştır. Örneklem grubu tesadüfi yöntemle seçilmiş olan 274 kadın ve 326 erkek olmak üzere toplam 600 kişiden oluşmaktadır. Anket formu, yaşları 15 ile 65 ve üzeri arasında değişen ve Ordu'nun Altınordu ilçesinde ikamet eden 600 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, cinsiyet, yaş, medenî durum, eğitim düzeyi, algılanan sosyo-ekonomik düzey ve meslek durumu gibi bağımsız değişkenler açısından analiz edilmiştir. Bu bağlamda çevreci davranışlar ve dindarlık arasında pozitif ve negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between environmental behaviours and religiosity. Research of two parts as the theoretical section end the emprical section. The first part of the research methodology and conceptual framework, environment, environmental awareness, environmental psychology, environmental ethics, environmental behaviours, environmental problems and causes, definitions of religion and religiosty, the dimensions of individual religiosty, environment and religion relations are examined with documentation method. In the second part the findings of the research are given. During the application process of this research Environmental Behaviours Scale and Religious Scale have been used. The sample group of the study consists of 274 women and 326 men, total of 600 persons. The questionnaire form has applied to 600 individuals selected by random sampling, who were between the ages of 15 and 65+, residing in Ordu. The data that obtained from emprical research were evaluated in terms of independed variables such as gender, age, marital status, educational status, socio-economic and occupational status. In this context, significant positive and negative ststistically relationships have been determined between environmental behaviours and religiosity in the research.