Öğrencilerin duygu düzenleme ve bilinçli farkındalığının derse katılımlarını yordaması
Prediction of class engagement by students' emotion regulation and mindfulness
- Tez No: 689630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Öğrencilerin başarılarıyla ilişkili bulunan değişkenlerin tespit edilmesi ve öğrencilerin başarılarını arttırmaya yönelik yapılan çalışmaların oldukça önemli olduğu görülmektedir. Bu araştırmada öğrencilerin duygu düzenleme ve bilinçli farkındalığın öğrencilerin derse katılımı üzerindeki rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Biruni Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerden elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 202'si (%78,3) kız, 81'i erkek (%21,7) olmak üzere toplam 373 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada“Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”ve“Derse Katılım Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerinin tespit edilmesinde kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların analizinde frekans ve yüzdelikler, iki grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için t testi, ikiden fazla grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için de tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bununla birlikte iki bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki rolünü incelemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre duygu düzenleme ve bilinçli farkındalığın, öğrencilerin derse katılımını anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bilinçli farkındalığın duygu düzenlemeye göre derse katılımı daha çok yordadığı görülmektedir. Sonuç olarak öğrencilerin duygu düzenleme ve bilinçli farkındalık becerileri arttıkça derse katılımları da artmıştır. Bu doğrultuda üniversite öğrencilerinin bilinçli ve duygularını düzenleyebilme becerilerini arttırmaya yönelik uygulamaların yapılması derse katılımı arttırmak açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
It is seen that determination of variables related to students 'achievement and studies to increase students' success are very important. In this study, it was aimed to reveal the role of students' mindfulness and emotion regulation on class engagement. The research was carried out in the corelational model, one of the quantitative research methods. The research was carried out in the corelational model, one of the quantitative research methods. The data of the study were obtained from university students studying in İstanbul Sabahahattin Zaim University, Biruni University and Yıldız Technical University. The study group of the study consists of a total of 372 students, 291 (78%) girls and 81 boys (21%).“Mindful Attention Awareness Scale”,“General Class Engagement Scale”and“Emotion Regulation Scale”were used in the research. In addition, a personal information form was used to determine the demographic characteristics of the students. In the analysis of the scores obtained from the scales, frequency and percentages, t test for the significance of the difference between the averages of the two groups, and one-way analysis of variance for the significance of the difference between the averages of more than two groups. In addition, multiple regression analysis was performed to examine the role of two independent variables on the dependent variable. According to the findings of the study, it was concluded that emotion regulation and mindfulness significantly predicted students' attendance to lesson. It is seen that conscious awareness predicts class participation more than emotion regulation. As a result, when students emotional regulation and mindfulness ability increases and class engagement levels increased. In this direction, it is very important to make applications to increase the mindfulness and emotion regulation skills of university students in order to increase class participation. In this direction, it is very important to make applications to increase the mindfulness and emotion regulation skills of university students in order to increase class engagement.