Cep telefonlarından yayınlanan farklı frekanslı radyo frekans radyasyonun ratların beyin dokusundaki dna hasarı, bazı oksidan ve antioksidan enzimler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different frequency radiofrequency radiation emitted from cellular phone on brain tissue dna damage and some oxidant - antioxidant enzymes in rats
  1. Tez No: 689633
  2. Yazar: MEHMET EŞREF ALKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZÜLKİF AKDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Cep Telefonlarından Yayınlanan Farklı Frekanslı Radyo Frekans Radyasyonun Ratların Beyin Dokusundaki DNA Hasarı, Bazı Oksidan ve Antioksidan Enzimler Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması (ALKIŞ M.E. Doktora Tezi, Sayfa: 110, Diyarbakır 2017) Haberleşme teknolojisindeki gelişmeyle birlikte modern yaşamın vazgeçilmezi haline gelen mobil telefonların kullanıcı sayısı ve kullanım süreleri gün geçtikçe artmaktadır. En son 4.5G yeni nesil cep telefonlarının kesintisiz, hızlı ve kaliteli internet hizmeti sunmalarıyla günlük hayatta daha fazla radyo frekans radyasyonuna maruz kalma söz konusu olmaktadır. Mobil telefondan kaynaklanan radyasyona en çok maruz kalan dokuların başında beyin gelmektedir. Yapılan in vitro ve in vivo çalışmalarda, radyo frekans radyasyonunun (RFR) dokularda DNA hasarına neden olabileceği iddia edilmektedir. Bu çalışmamızın amacı cep telefonlarından yayınlanan farklı frekanslı (900MHz, 1800MHz ve 2100MHz) radyo frekans radyasyonun ratların beyin dokusunda DNA hasarı, bazı oksidan ve antioksidan enzimler üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda 28 adet Sprague dawley erkek sıçan rastgele 4 eşit gruba (n:7) ayrıldı. Gruplar; 1.grup: sham- kontrol, 2.grup: 900MHz, 3.grup: 1800MHz ve 4.grup: 2100MHz şeklinde belirlenmiştir. Deney grubu ratlara 6 ay boyunca her gün ve günde 2 saat RF jeneratörlerinden elde edilen RF radyasyonu uygulandı. Sham-kontrol grubu ratlara ise RF uygulamasının dışında aynı deney prosedürü uygulandı. Pleksiglas kafesler içinde ortalama±standart sapma güç yoğunluğu ve elektrik alan değerleri sırasıyla; 900MHz frekansında 0.1841±0.078 mW/cm2, 26.42±6V/m 1800MHz frekansında 0.2392 ± 0.046 mW/cm2, 30.04±2.88 V/m ve 2100MHz frekansında 0.1160±0.046 mW/cm2, 20.95±4.97V/m olarak ölçülmüştür. Çalışma sonunda ratların beyin dokusundan elde edilen kesitlere Komet assay tekniği uygulanarak deoksiribonükleik asit (DNA) hasarı saptanmaya çalışıldı. Ayrıca beyin dokusu örneklerinden malondialdehit (MDA), 8-hidroksideoksiguanozin (8-OHdG), total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS), oksidatif stress indeksi (OSİ) düzeyleri ve serum nitrik oksit (NO) seviyeleri analiz edilerek oksidatif stres, lipid peroksidasyon ve oksidatif DNA hasar durumu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Different Frequency Radiofrequency Radiation Emitted from Cellular Phone on Brain Tissue DNA Damage and Some Oxidant - Antioxidant Enzymes in Rats (ALKIŞ M.E. Doctorate Dissertation, Page: 110, Diyarbakir 2017) The number of users and usage times of mobile phones which are becoming indispensable of modern life are increasing day by day with the development of communication technology. With the latest 4.5G generation mobile phones offering uninterrupted, fast and high quality internet service, more radio frequency radiation is exposed in everyday life. The brain tissue is one of the main tissues which are exposed to radiation emitting from cell phones. Based on both in vitro and in vivo studies, it is claimed that the radio frequency radiation (RFR) may cause DNA damage in tissues. The aim of this study is to investigate the effects of radiations at different radio frequencies (900MHz, 1800MHz and 2100MHz) on brain tissues' DNA damage, some oxidant and antioxidant enzymes. In our study, 28 Sprague dawley male rats were randomly divided into 4 equal groups (n: 7). It is defined as; 1. group: sham-control, 2. group: 900MHz, 3. group: 1800MHz and 4. group: 2100MHz. Experimental group rats were exposed to RF radiation from RF generators each day, 2hours/day for 6 months. The sham-control group rats were subjected to the same experimental procedure except of RF application. The mean ± standard deviation power density and electric field values in plexiglass cages were measured respectively and the results were found as follows: 0.1841±0.078 mW/cm2, 26.42±6V/m at 900 MHz frequency; 0.2392±0.046 mW/cm2, 30.04±2.88 V/m at 1800 MHz frequency and 0.1160±0.046 mW/cm2, 20.95±4.97V/m at 2100 MHz frequency. In the end of the study, we tried to determine the deoxyribonucleic acid (DNA) damage by employing the Comet assay technique to the sections obtained from the brain tissue of the rats. Additionally malondialdehyde (MDA), 8-hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG), total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) analyses were conducted in the brain tissue samples along with oxidative stress index (OSI) levels and serum nitric oxide (NO) levels for the evaluation of oxidative stress, lipid peroxidation and oxidative DNA damage status. With regard to the biochemical findings it was determined all groups significantly differed (p 0.05).