Çok çekirdekli mimarilerde paralel programlama ile genetik algoritmaların uygulaması
Implementation of genetic algorithm on multi-core architectures with parallel programming
- Tez No: 341556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, teknolojik gelişmelerin hızlı yükselişi sayesinde günlük kullandığımız bilgisayarlarda bile yaygınlaşan çok çekirdekli bilgisayarlarda, paralel programlama teknikleri kullanarak elde edilebilecek hız artışının gösterilmesi amaçlanmıştır. Bugün, cep telefonlarında dahi çok çekirdekli mimariler kullanılmaktadır. Ancak, mevcut olan yazılım ve yazılım alt yapıları bu imkanı kullanmamaktadır. Yazılımlar halen tek kanal üzerinde çalışmakta, ancak işletim sistemlerinin, çalışan işlemlere çalışma süresince farklı kanallar tahsis etmesi sayesinde, devam eden bir işlem birden fazla kanalda işlem görebilir. Doğal olarak işletim sisteminin desteklemesi sayesinde, birden fazla işlem, her işlem tek kanalda çalışmak üzere birden fazla kanal kullanabilmektedir. Bu tezde, bir optimizasyon algoritması olan genetik algoritma kullanılarak, işletim sisteminin yönetiminden bağımsız, bilgisayardaki mevcut bütün çekirdeklerin kullanılması temeline dayanan bir uygulama geliştirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda, normal bir bilgisayarda bile paralel programlama sonucunda kayda değer performans artışı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Genetik algoritma, paralel programlama, çok çekirdekli mimari
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to show the increase in speed-up of multi-core PCs, which are widely used even in the daily used computers thanks to rapid technological developments by parallel programming techniques. Today, multi-core architectures are used even in cell phones. However, avaliable software and hardware intrastracture does not use this opportunies. Software still run on single thread but a life cycle can run on multiple threads due to the fact that operating systems allocate different threads to the running process. Thus naturally multiple software threads can run on multiple threads but each are by a single thread at a time. In this thesis, an application independent of operating system and based on the use off all avaliable cores in the computer by using genetic algorithms, one of the optimization algorithms, has been developed. In the end of our study, a remarkable speed-up by parallel programming even on a ordinary computer has been observed. KEYWORDS : Genetic algorithm, parallel programming, multi-core