Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun beyin üzerine etkilerinin elektron mikroskobik olarak değerlendirilmesi
The electron microscopial evaluation of cell phone exposure on rat brain tissue
- Tez No: 118144
 - Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN DAŞDAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyofizik, Biophysics
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Cep Telefonlarının Yaydığı Radyasyonunun Beyin Üzerine Etkilerinin Elektromikroskobik Olarak Değerlendirilmesi Giyasettin DİKİCİ Bu çalışmada cep telefonlarından yayınlanan mikrodalga radyasyonunun ratların beyin dokusu üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 36 Wistar albino ratlar dört gruba bölündü. Bunlar, sham uygulaması yapılan kontrol grubu erkek (n=6) ve dişi (n=12) ile deney grubu erkek (n=6) ve dişi (n=12) şeklindeydi. Ratlar uygulama boyunca plexiglas kafeslere konuldu ve cep telefonları kafeslerin 0,5 cm altına yerleştirildi. Tüm deney gruplarında cep telefonları, iki saatlik uygulama periyodu süresince her biri birer dakikalık üç kez konuşma moduna getirildi. Erkek ratlarda radyo frekans radyasyonu (RFR) ve sham uygulamaları bir ay devam etti. Dişi hamile ratlarda, sham ve RFR uygulamaları hamileliğin ilk gününde başladı. Dişi ratlar doğum yapıncaya kadar her gün cep telefonlarından yayınlanan RFR'na maruz bırakıldı. Sham (Kontrol) grubundaki hayvanlar cep telefonlarından yayınlanan RFR uygulaması haricinde uygulama yapılan gruptaki ratlara benzer bir şekildeki uygulamalara maruz bırakıldılar. Son uygulamadan hemen sonra tüm ratlar intraperitoneal yolla letal dozdaki pentobarbital ile öldürüldü. Ratların beyin dokuları histopatoloji olarak ışık ve elektron mikroskobu ile incelendi. Yapılan inceleme sonunda, deney ve kontrol grubu arasında histopatolojik olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Deney ve sham (kontrol) grubu ratların rektal sıcaklıkları arasında anlamlı farklılık bulunmadı (P>0,05). Deney grubu ratlarda spesifik absorblanma oranı (SAR) değeri 0,155 W/kg olarak bulundu. Anahtar Kelimeler : 1- Cep Telefonu 2- Mikrodalga Radyasyonu 3- Beyin 4- Radyo Frekans
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Electron Microscopical Evaluation of cell Phone Exposure on Rat Brain Tissue Giyasettin DİKİCİ The present study aimed to investigate the effects of microwaves emitted by cellular phones on brain (male rats) tissues of rats. Thirtysix Wistar albino rats were divided into four groups, male (n=6) and female sham-exposed groups (n=12) and male (n=6) and female experimental groups (n=12). The rats were confined in plexiglas cages and cellular phones were placed 0,5 cm under the cages. In all the experimental groups, phones were turned to the speech position for 1 min. three times a day during an exposure period of 2 h. In male rats, Radiofrequency, Radiation (RFR) and sham exposures were continued for 1 month. In female pregnant rats, sham and (RFR) exposures were started on the first day of gestation. The female rats were exposed to RFR emitted from cellular phones every day until they gave birth. The animals in the sham groups were handled and treated identically to the exposed groups, except that no RFR was emitted from the cellular phones. Immediately after the last exposure, all the rats were killed with a lethal dose of pentobarbital introperitoneally. Brain tissue of rats were examined with a light microscope and electron microscope. After the examination, no significant differences were observed between sham (control) and experimental groups histopathologically. It were not found significant differences between rectal temperatures of rats in the sham and experimental groups (P>0,05). The spesific absorbtion rate (SAR) was found to be 0,155 W/kg for the experimental groups. Key Words : 1- Cellular Phone 2- Microwave Radiations 3- Brain 4- Radiofrequency