Periodontoloji kliniğine başvuran hastalarda kronik periodontal hastalık şiddetinin yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of impact the severity of chronic periodontal disease on quality of life of patients admitted to periodontology department
  1. Tez No: 689636
  2. Yazar: MEDİHA NUR NİŞANCI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE BULUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Periodontitis, yaygın olarak görülen bir hastalıktır ve bireylerin sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Kronik periodontitis, spesifik mikroorganizmaların neden olduğu; cep oluşumu, dişeti çekilmesi ile birlikte alveolar kemik ve periodontal ligamentte yıkıma neden olan; diş destek dokularının enflamatuvar hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Periodontal hastalıkların şiddeti araştırmacılar tarafından genellikle sondlamada kanama, sondlanabilir cep derinliği ve klinik ataşman seviyesi gibi klinik parametreleri kullanarak kayıt altına alınmaktadır. Ancak kronik enflamasyon ve diş destek dokularının yıkımı sonucunda oluşan; kızarıklık, fırçalamada kanama, diş kaybı, kötü ağız kokusu gibi periodontal hastalık semptomları da bulunmaktadır. Bu bulgulara genellikle araştırmalarda yer verilmemektedir. Ancak bu bulgular hasta açısından önemlidir ve sıklıkla yaşam kalitesine olumsuz etkileri olmaktadır. Kronik periodontitisin erken safhalarda genellikle asemptomatik olduğu rapor edilmiştir. Daha ileri safhalarda ise bireylerin algıladığı; mobilite, ağrı, yemek yeme güçlükleri, estetik kaybı gibi belirti ve bulgulara neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı kronik periodontitis teşhisi konmuş hastalarda periodontal hastalık şiddetinin yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 18-65 yaşları arasında, 94 erkek ve 72 kadın olmak üzere periodontoloji kliniğine başvuran toplam 166 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, tüm dişlerden (3.molar dişler hariç) cep derinliği (CD), klinik ataşman seviyesi (KAS), tüm ağız plak skoru, tüm ağız kanama skoru, DMF skorları kaydedilerek muayene edilmiştir. Periodontal değerlendirme sonucuna göre hastalar hafif periodontitis (KAS=1-2 mm, n=56), orta şiddette periodontitis (KAS=3-4 mm, n=56) ya da şiddetli periodontitis (KAS≥5mm, n=55) olmak üzere gruplara ayrılmıştır. Daha sonra hastalardan Ağız Sağlığı Etki vi Profili-14 Türkçe versiyonunu (OHIP-14 TR); fırçalama sıklığı, arayüz temizliği, diş hekimi ziyaret sıklığı, sigara alışkanlıkları ile ilgili bilgileri içeren hasta tanıma formunu ve kendilerinde var olan periodontal hastalık bulguları ile ilgili listeyi doldurmaları istenmiştir. Ağız sağlığı durumları ile ilgili hastalar bilgilendirilmiş, oral hijyen eğitimi verilmiş ve başlangıç periodontal tedavileri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a common disease and could produce impacts on individual's oral health-related quality of life. Chronic periodontitis is defined as an inflammatory disease of the supporting tissues of the teeth caused by groups of specific microorganisms, resulting in progressive destruction of the periodontal ligament and alveolar bone with pocket formation, recession or both. The severity of periodontal disease is usually documented by clinicians using clinical parameters such as bleeding on probing, probing pocket depth and clinical attachment level. However, other symptoms of periodontal disease include the consequences of chronic inflammation and the destruction of tooth-supporting tissues, such as redness, bleeding on brushing, loosening of affected teeth, and halitosis. These symptoms are not normally documented in research reports. Such symptoms, however, are highly relevant from the patients' perspective and often have a considerable adverse impact on their daily quality of life. Chronic periodontitis has been reported to be asymptomatic in the early stages. In its more advanced stages, chronic periodontitis can be associated with signs and symptoms that are perceivable by individuals, such as tooth mobility, pain, eating difficulties, loss of esthetic. The aim of this study is to evaluate the impact of the severity of periodontal disease on quality of life of patient who diagnosed with chronic periodontitis. Total 166 patients, 94 men and 72 women, between 18-65 years old who admitted to periodontology department were involved to the study. Patients underwent clinical examination of all standing teeth (except third molar), including probing depth, clinical attachment level, full mouth plaque score, full mouth bleeding score, DMF scores. İn accordance with findings from periodontal examination, participants were classified as having mild periodontitis (CAL=1-2 mm, n=55), moderate periodontitis (CAL=3-4 viii mm, n=56) or severe periodontitis (CAL≥5 mm, n=55). Then patient were asked to answer Turkish version of Oral Health Impact Scale-14 (OHIP-14 TR), patient identification form which includes information about toothbrushing frequency, interproximal cleaning, dental visit frequency, smoking habits and a list of self-reported periodontal symtomps. Patients were informed about their oral health status and causes of periodontal disease, instruction on proper oral hygiene techniques were given and Phase I periodontal treatment performed.