Zirkonya alt yapı tasarımlarının restorasyonda oluşan stres dağılımına etkisinin sonlu elemanlar analiz yöntemi ile incelenmesi
The influence of zirconia core designs on stress distribution in dental restorations: finite element analysis
  1. Tez No: 689637
  2. Yazar: BURCU FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERKUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son zamanlarda dental materyallerdeki önemli gelişmeler, klinik diş hekimliğinde çeşitli yeni sistemlerin geniş kullanımına olanak sağlamıştır. Olumlu estetiği ve üstün biyouyumluluğu nedeniyle tam seramiklere artan bir ilgi vardır. Fakat zirkonya alt yapıya sahip tam porselen kronlarda, veneer seramiğin koheziv (chipping) ve adeziv (delaminasyon) başarısızlıkları görülebilmektedir. Bu başarısızlığın azaltılması için çekme streslerine daha az dayanıklı olan veneer seramiğin zirkonya alt yapı ile desteklenmesi gerekir. Tam seramik restorasyonların alt yapısında da, metal destekli porselenlerin alt yapısındakine benzer şekilde modifikasyonlar yapılabilir. Bu modifikasyonlarda amaç, veneer seramikteki stresin azaltılmasıdır. Bu tip tasarımlarda stres dağılımı ve miktarının test edilebileceği en güncel yöntem, 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemidir. Bu çalışmada amaç, estetikten ödün vermeden modellenen farklı alt yapı tasarımlarıyla desteklenmiş tam seramik kronlarda çekme stresi miktarının karşılaştırılması ve değerlendirilmesidir. Bu amaçla morfolojik açıdan doğru modellenmiş büyük ölçekli maksiller birinci premolar alçı diş modeli smartOptics tarayıcısında taranmıştır. Yapılan tarama sonucunda elde edilen modeller Wheeler atlasındaki morfolojik değerlerle karşılaştırılıp gerekli düzeltmeler yapılmıştır. VRMesh yazılımı ile üst premolar dişte bilezik yüksekliklerinin değiştiği ve faset şeklinde veneerden oluşan 4 model oluşturulmuş, yükleme koşulları belirlenmiş ve stres analizleri yapılmıştır. Veneerde en düşük çekme stresi, faset şeklinde veneerden oluşan zirkonya kronlarda görülmüştür. Oklüzal yüzeyde zirkonya görünümünün estetiği olumsuz etkilemediği durumlarda bu tasarım avantajlı olabilir. Bukkal ve palatinal bilezik yüksekliklerinin arttırılması ile de servikal bölgede stres yoğunlukları azalmıştır. Laterotruziv harekette, bukkal bilezik yüksekliğinin arttırılması bukkal servikal alanda çekme stresini azaltmıştır. Palatinalden proksimale uzanan bilezik yüksekliğinin 3 mm, bukkal yüzeye devamınında da 1 mm bilezik yüksekliği olan tasarım, veneerdeki stresleri azaltmada etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, substantial improvement in dental materials enables wide use of a variety of new systems in clinical dentistry. There has been a growing interest in all-ceramic materials due to their favorable esthetics and outstanding biocompatibility. On the other hand, it can be observed cohesive (chipping) and adhesive (delamination) failure on the all-ceramic crown. So as to decrease the occurence of this failure, veneer ceramic should be supported with zirconia coping against tensile stress. Some modifications in the coping design of all-ceramic crown can be made as it is done with the framework of metal fused to porcelain. With these modifications, the aim is to reduce the sress on the veneering ceramic. Three dimensional finite element analysis is a current technique for the measurement of stress amount and distribution. The aim of the current study was to evaluate and compare the amount of tensile stress in all-ceramic crown supported by different coping designs using finite element analysis. For this purpose, a morphologically accurate, large scale maxillary first premolar tooth model made with dental stone was scanned using smartOptics scanner. The models obtain as a result of scanning were compared to the morphological data on Wheeler's atlas and necessary changes were made. Using the VRMesh software, 4 models that have various buccal/ palatinal shoulder height and facet porcelain veneer were created. Loading conditions were determined and stress analysis were performed. The minimum tensile stress was observed in the zirconia crown with facet porcelain veneer. This design can be beneficial if aesthetic is not primary concern,. The stress decreased in the cervical area by increasing buccal and palatinal shoulder height. As the height of the buccal shoulder increased, tensile stress on the buccal cervical area decreased during the laterotrusive movement. The design that has 3 mm palatinal shoulder and 1 mm buccal shoulder was be effective in decreasing the stress on veneering ceramic.