Doksan yaş ve üzeri bireylerde atriyal fibrilasyon
Atrial fibrillation in individuals 90 years and older
- Tez No: 689645
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gereç ve yöntem: Nisan 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Kardiyoloji polikliniğine başvuran 90 yaş ve üzeri tüm hastalar çalışmaya dâhil edildi. Tüm hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi ve detaylı transtorasik ekokardiyografik incelemeleri yapıldı. İki yıllık takip sırasında meydana gelen tüm ölüm olayları tarihleri ile kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya toplam 112 hasta dâhil edildi (medyan yaş:92, ÇAA: 91-93, %66 kadın). Çalışma grubunun 50'sinde (%44,6) AF tespit edildi. Demografik ve klinik özellikler bakımından AF ve sinüs grupları arasında anlamlı bir fark gözlen-medi. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, atriyum boyutları, pulmoner arter çapı ve tahmini sistolik pulmoner arter basıncı, AF grubunda sinüs grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. Ortalama 468 günlük (±33) takip boyunca AF grubunda 32 (%64), sinüs grubunda ise 28 hasta (%45) öldü. Genel sağkalım dağılımı, AF'si olan hastalarda sinüs ritmine sahip olanlara göre anlamlı derecede daha kötüydü (log-rank testi χ2 6,73, p=0,017). Çok değişkenli Cox regresyon analizinde, AF (HR:2,46, %95 GA:1,46-4,16) ve diyabet (HR:2.44, %95 GA:1,21-3,81) artmış mortalite riski ile, bel çevresinin ise (HR:0,96, %95 GA:0,93-0.98) azalmış bir mortalite riski ile ilişkili olduğu görüldü. Sonuç: Atriyal fibrilasyon, 90 yaş ve üzeri bireylerde oldukça yaygın bir ritim bo-zukluğudur. Bu yaş grubunda AF ve sinüs ritmi olan hastalar benzer demografik ve klinik özelliklere sahiptirler. Doksan yaş ve üzeri bireylerde, AF ve diyabet artan ölüm riski ile, bel çevresi ise azalmış bir ölüm riski ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atrial fibrillation (AF) is the most prevalent sustained cardiac arrhythmia in adults and is associated with significant morbidity and mortality. Cur-rently, extremely limited data are available for individuals with AF aged 90 and over. We aimed to investigate the demographic and clinical characteristics, and cardiac structure and functions in patients with AF aged 90 years and older. Materials and methods: All patients aged 90 and over who presented to the cardio-logy outpatient clinic between April 2018 and January 2019 were included in the study. Demographic and clinical characteristics were noted, and a detailed transtho-racic echocardiographic examination was performed in all patients. All death events that occurred during the 2-year follow-up were recorded along with their dates. Results: A total of 112 patients were included in the study (median age: 92, IQR: 91-93, 66% female). Of these, 50 (44,6%) patients had AF. No significant difference was observed between AF and sinus groups with respect to demographic and clinical characteristics. Left ventricular ejection fraction, atrial dimensions, pulmonary artery diameter, and estimated systolic pulmonary artery pressure were significantly higher in the AF group than in the sinus group. The groups were similar in terms of other laboratory and echocardiographic parameters. During a mean follow-up period of 468 days (±33), 32 (64%) patients in the AF group and 28 patients (45%) in the sinus group died. Overall survival distribution was significantly worse for patients with AF (log-rank test χ2 6.73, p=0,017) than for those with sinus rhythm. Multivariate Cox regression analysis revealed that the presence of AF (HR: 2,46, 95% CI: 1,46-4,16) and diabetes (HR: 2,44, 95% CI: 1,21-3,81) were associated with increased risk of mortality. However, waist circumference (HR: 0,96, 95% CI: 0,93-0,98) were asso-ciated with a reduced risk of mortality. Conclusion: Atrial fibrillation is a very common rhythm disturbance in individuals aged 90 and over. In this age group, patient with AF and sinus rhythm are largely similar in terms of demographic and clinical characteristics. In individuals 90 years of age and older, AF and diabetes are associated with an increased risk of mortality, and waist circumference is associated with a reduced risk of mortality.