Bilgi güvenliği yönetim sistemlerinin belgelendirilmesi: Batı Karadeniz'de bir alan araştırması
Certification of information security management systems: A field study in the West Black Sea
- Tez No: 689656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojinin, iletişimin ve internetin hızlı bir şekilde gelişmesi ile kuruluşların sahip olduğu bilginin güvenliğini de sağlamanın önemi her geçen gün artmaktadır. Bilgi güvenliğinin öneminin ve bilinirliliğinin artması ile, kuruluşlar sahip olduğu bilginin gizliliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini sağlamak için çözüm arayışına girmişlerdir. Kuruluşların hassas bilgilerini bilgi güvenliği unsurları çerçevesinde koruma altına alması meydana gelebilecek zararları en aza indirecektir. Bu da kuruluşlarda bir bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulmasını gerektirmektedir. Bu çalışma, tüm dünyada kabul görmüş ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardını kurmak, uygulamak, sürdürmek ve sürekli iyileştirmek isteyen ve bu süreçte karşılaştıkları sorunlara bir rehber olması amacıyla Batı Karadeniz Bölgesinde ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahip olan kuruluşlar tespit edilerek mülakat çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, communication and the internet, the importance of ensuring the security of information that organizations have is increasing day by day. With the increasing importance and awareness of information security, organizations have sought solutions to ensure the confidentiality, integrity and accessibility of their information. If organizations protect their sensitive information within the framework of information security elements, it will minimize the damages that may occur. This requires the establishment of an information security management system in organizations. This study has been awarded the ISO / IEC 27001: 2013 Information Security Management System certificate in the Western Black Sea Region in order to establish, implement, maintain and continuously improve the globally accepted ISO / IEC 27001: 2013 Information Security Management System standard and to be a guide to the problems they encounter in this process. The data of this study, which is based on the qualitative research method, were analyzed using the descriptive analysis technique, which is a type of qualitative data analysis.