Kadın voleybolcularda maç öncesi ve maç sonrası kemik kalitesini etkileyen bazı parametrelerin incelenmesi
Investigation of some parameters affecting bone quality in women's volleyball players before and post-post MATCH
- Tez No: 689667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmanın amacı, kadın voleybolcularda maç öncesi ve maç sonrası kemik kalitesini etkileyen parametreler serum paratiroid, osteokalsin, insülin benzeri büyüme faktörü-1, kalsiyum, fosfor ve vitamin D düzeylerini incelemektir. Araştırma materyali, 18-24 yaşları arasında 16 kadın voleybolcu ile oluşturuldu. Voleybolculara üç set üzerinden maç yaptırıldı. Veriler, maç öncesi ve maç sonrası farklılıkları ortaya koymak için SPSS paket programı yardımı ile bağımlı gruplar arası ortalamaların karşılaştırılması için kullanılan testler ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Verilerden normal dağılım gösterenler Bağımlı t-testi ile normal dağılım göstermeyenler ise Wilcoxon testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to analyze the level of parameters affecting bone quality before and after the game in female volleyball players; serum parathyroid, osteocalcin, insulin-like growth factor-1, calcium, phosphorus, and vitamin D. The research material consists of 16 female volleyball players between the ages of 18 and 24. The players were made to play over three sets. The data were analyzed to exhibit the pre-match and post-match differences through the tests used for comparison of means among addicted groups with the aid of the SPSS program. The conformity to normal distribution of the data was analyzed through the Shapiro-Wilk test. The data showing normal distribution were analyzed through the Independent Sample T-test and the non-normal data through the Wilcoxon test.