Batı Marmara Bölgesinde double difference metodu ile deprem lokasyonlarının iyileştirilmesi
Refinement of earthquake locations by using double-difference method in The Western Marmara Region
- Tez No: 689724
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OĞUZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Marmara bölgesi nüfus ve yapılaşmanın yoğun olduğu, Türkiye'nin önemli sanayi kuruluşlarını içinde bulunduran bir bölgedir. Bu bölge Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun ürettiği yıkıcı depremlerin etkisi altında olduğundan bölgenin deprem tehlikesi yüksektir. Bu nedenle depremlerin konumlarının (epicenter noktalarının) yüksek doğrulukla belirlenmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı Batı Marmara Bölgesi'nde meydana gelmiş depremlerin konumlarının iyileştirilmesidir. Buna yönelik olarak bu bölge içerisinde yer alan ve 2005-2015 yılları arasında meydana gelmiş M_L ≥ 3.5 üzerinde depremler incelenmiştir. Deprem verileri Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nden (KRDAE) alınmıştır. Depremlerin konum ve derinlikleri, Waldhauser 2001 Double Difference-DD (çift farklar) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Programa uygun formatta hazırlanan katalog verileri ph2dt ve hypoDD algoritmaları ile değerlendirilmiştir. Deprem kümelenmelerine göre alınan kesitler incelenmiş, konum ve derinliklerin hypoDD yardımıyla değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marmara region involves high population, urbanization and most important industry companies in Turkey. This region is under the threat of the devastating earthquakes occured on the North Anatolian Fault Zone. Therefore, the earthquake risk of the region is high and the location of the earthquakes (hypocenter points) should be well determined. The aim of the study is to improve the locations of the earthquakes in the Western Marmara Region. For this purpose, the earthquakes with magnitudes M_L ≥ 3.5 occured in 2005-2015were processed. Earthquake data were received from Kandilli Observatory Earthquake Research Institute. The locations and depths of earthquakes were evaluated by using the Waldhauser 2001 Double Difference-DD program. Catalog data prepared according to the program were evaluated with ph2dt and hypoDD algorithms. The cross sections taken according to the earthquake clusters and depths are examined changed with hypoDD. It is observed that the loactions of hypocenters are highly improved if compared with the previous determinations.