Geminal azol grupları içeren binaftoksi sübstitüe kiral fosfazenler ve rutenyum (II) kompleksleri
Binaphtoxy substituted chiral phosphazenes containing geminal azole groups and their rutenium (II) complexes
- Tez No: 689734
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fosfor-azot bileşiklerinden olan fosfazenler, yapısında kolay yer değiştirme yapabilen halojen grupları içermektedir. Farklı özelliklerde olan nükleofiller ile sübstitüe olmasıyla yeni ve farklı özellik gösteren fosfazen türevleri elde etmek mümkündür. Ayrıca, kiral merkez bulundurabilen ya da kiral merkez oluşturan gruplarla olan türevleri yine kiral özellik gösteren yeni tip türevler oluşturup geçiş metalleri ile kolaylıkla koordinasyon bileşikleri verebilmelerinden dolayı çoğu uygulamalarda ligand olarak kullanılabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında hedeflenen molekülleri sentezlemek amacı ile yapısında heteroatomları (P-N) bulunduran halkalı trifosfazen bileşiği (N3P3Cl6) ile binaftol ve çeşitli azol grupları sübstitüe edilerek kiral halkalı fosfazen türevleri elde edilip yapıları aydınlatılmış ve daha sonra rutenyum ile kompleksleşme reaksiyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phosphazenes, one of the phosphorus-nitrogen compounds, contain halogen groups that can be easily replaced in their structure. It is possible to obtain new and different phosphazene derivatives by substituting nucleophiles with different properties. In addition, phosphazene derivatives with chiral centre containing or chiral centre producing groups can be used as ligands in many applications because they can form new types of derivatives with chiral properties and easily give coordination compounds with transition metals. Within the scope of this thesis, chiral cyclic phosphazene derivatives were obtained by substituting the triphosphazene compound (N3P3Cl6) containing heteroatoms (P-N) in its structure with binaphthol and various azole groups in order to synthesize the aimed molecules. The structures of obtained molecules were elucidated and their complexation reactions with ruthenium were investigated.