Öğretmenlerin yakın ilişki yaşantıları ve yılmazlık düzeylerinin psikolojik yardım alma tutumuna etkisinin incelenmesi
The research on the effect of close relationship experiences and resilience level of teachers to the attitude for counseling
- Tez No: 689735
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin yakın ilişki yaşantıları ve yılmazlık düzeylerinin psikolojik yardım alma tutumuna etkisinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında psikolojik yardım alma tutumunun; cinsiyet, yaş, algılanan sosyoekonomik düzey, medenî hâl, meslekî kıdem, travmatik yaşantı deneyimi, daha önce psikolojik yardım almış olma ve eşin öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da saptamaya çalışılmıştır. Çalışmada nedensel karşılaştırma ve korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında, Van ilinde resmî ve özel kurumlarda görev çalışan/çalışmış 255 öğretmen roluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Selçuk, Günaydın, Sümer ve Uysal (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan ve geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış olan“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II”, Savi Çakar, Karataş ve Çakır (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yetişkin Yılmazlık Ölçeği”ve Topkaya (2011) tarafından uyarlanan ve geçerlilik güvenirlik çalışması yapılmış olan“Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-Kısa Form”ile toplanmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”aracılığı ile edinilmiştir. Psikolojik yardım alma tutumunun, cinsiyet ve yaş değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği; yüksek algılanan gelir düzeyinin psikolojik yardım alma tutumunu artırdığı, medenî hâl (evli olma) değişkeninin psikolojik yardım alma tutumunu azaltırken öz yeterlik boyutunu artırdığı, yılmazlığın yaşa göre değişmediği, ancak alt boyutlardan olan öz yeterliğin 50+ yaş grubunda daha yüksek olduğu kaydedilmiştir. Eşin öğrenim durumu yükseldikçe, bireyin yılmazlık boyutunun ve yakın ilişki yaşantılarından edindiği doyumun arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to search the effect of close relationship(affiliation) experiences and resilience level of teachers to the attitude for counseling. In the study; it has been aimed to determine whether the attitude for counseling changes according to variables the educational status of the partner. The scan mode has been used. Samples are 255 teachers working in government and private schools during 2019-2020. The data has been acquired by“Experiences In Close Relationship Inventory-II”,“Adult Resilience Scale”and“ Attitude Scale To Apply for Counseling- Short Form”.The demographic data of the participants has been acquired by“Personal Information Form”. At the end of the study,the quality of parent-teenager relationship does not predict the use of smart phones by teenagers; however, peer relationship predicts associate dimension. It has been concluded that the attitude to apply for counseling does not display significant difference according to gender or age variables, high perceived income increases the attitude to apply for counseling, marital status variable decreases the attitude to apply for counseling while increasing the self efficacy dimension, resilience does not vary by age nevertheless self efficacy -which is among the sub-dimensions- is higher at the age of 50+. It has been determined that as the educational status of the partner rises, the resilience dimension and the satisfaction of close relationship experiences increases. The literature review has been made with the achieved results and suggestions have been presented for researchers.