Kuruyük gemi kiralarının tahmini ve mevsimsellik etkisi
Forecasting dry cargo hire rates and seasonality effects
  1. Tez No: 689787
  2. Yazar: HARUN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİLGE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Küresel ticaret için ana taşıma yöntemlerinden biri gemilerle nakliyedir. Ticareti yapılan malların %90'ı deniz yoluyla taşınmaktadır. Bu nedenle deniz taşımacılığı, uluslararası ticaretin ve küresel ekonominin bel kemiğidir. Küresel ekonomi, deniz yoluyla yapılan ticaretin hacmi ve yapısı ve hükümet politikaları gibi öngörülemeyen faktörler nedeniyle, denizcilik piyasası yüksek risk ve oynaklık ile tanımlanmaktadır. Bu yüksek risk ve oynaklık, denizcilik sektöründeki yatırımcılar için büyük bir sorun ve endişe yaratmaktadır. Armatörler karar verirken piyasa seviyelerini anlamalarına, stratejik bir hamle yapmak için doğru zamanı belirlemelerine ve dolayısıyla kazançlarını optimize etmelerine yardımcı olacak etkin araçlara ihtiyaçları vardır. Ayrıca Mevsimsellik deniz taşımacılığında karar verirken önemli bir unsurudur. Bu nedenle, son yıllarda navlun piyasasındaki mevsimsellik bilim adamları tarafından da araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, 2017-2021 yılları arasında Kuru Yük gemi piyasasında oluşan günlük kira rakamlarını inceleyerek kuru dökme gemi pazarında mevsimsellik etkisini anlamak ve geleceğe yönelik tahminlerde bulunmaktır. Tahmin yapmak için Trend Analizi, Üstel Düzeltme ve ARIMA (BOX-JENKINS) modelleri gibi zaman serisi modelleri kullanılmıştır. Bu araştırmada armatör, kiracı, işletmeci, gemi kiralama vb. alanlarda faaliyet gösteren firmalara, gemilerini kiraya alma veya kiraya vermek için doğru zamanı belirlemelerinde yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main transportation methods for global trade is Shipping with vessels. 90% of traded goods are carried over the seas. Therefore, Shipping business is one of the main pillars for economy and international transportation. Government policies, global economy, and seaborn trade are not easily predictable factors, and this makes shipping business very volatile and high risky. This high risk and volatility create a major problems and concern for investors at shipping business. Shipowners always look for a useful instrument to forecast the market levels. This helps them to move at the right time for optimizing the profit. Seasonality also another important element of maritime transportation when making decisions. Hence for several decades seasonality in Freight Market also has been investigated by scholars. The aim of this study, to understand the seasonality effect in the dry bulk ship market and to make future forecasts by examining the daily hire rate in the handy size dry cargo ship market between 2017-2021. Time series models for example Trend Analisis, Exponential Smoothing and ARIMA is employed to make the prediction. In this research, it is aimed to assist companies such as shipowners, charterers, operators, operating in the field of ship chartering etc. to determining the right time to charter in or out their vessels.