Seçilmiş şeftali melezlerinin in vitro demir stresi altında mikroçoğaltım ve köklenme performanslarının belirlenmesi
Determination of micropropagation and rooting performance of selected peach hybrids under in vitro iron stress
- Tez No: 689805
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Şeftali, yetiştiriciliği yapılan ve ekonomik değeri olan meyve gruplarından biridir. Melezleme çalışmaları sonucunda elde edilen değerli bitkilerin çoğaltılması için bitki doku kültürü çalışmaları önemli bir alternatiftir. Tez çalışmasında, 10 melez şeftali genotipinin in vitro demir stresi koşullarında mikroçoğaltım, performansları araştırılmıştır. Ayrıca, köklenme üzerine farklı besin ortamlarının (MS - Murashige and Skoog Medium, ½ MS ve WPM - Woody Plant Medium) etkisi incelenmiştir. İn vitro demir stresi denemelerinde farklı konsantrasyonlarda (%0, 25, 50 ve 100) FeSO4.7H2O içeren (%100=27.8 mg/l) MS besin ortamı kullanılmıştır. Besin ortamlarına 1 mg/l BAP ilave edilmiştir. İn vitro demir stresi sonucunda çoğalma katsayısı (kardeş/bitkicik), bitki boyu (cm) ve yaprak sayısına (adet) veriler değerlendirilmiştir. Bitki boyu ve çoğalma katsayısı bakımından en başarılı demir dozu %25, yaprak sayısı bakımından ise en başarılı demir (Fe) dozu %50 olarak belirlenmiştir. Stres denemesi sonucunda Fe içermeyen besin ortamında kloroz yoğun gözlenirken, diğer tüm oranlarda daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Kök denemelerinde, yaprak sayısı, kök sayısı ve bitki boyu üzerine en başarılı ortamın WPM, bitki boyu üzerine ise en başarılı ortamın MS olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peach is one of the fruit groups that are cultivated and have economic value. Plant tissue culture studies are a strong alternative for the propagation of valuable plants obtained as a result of hybridization studies. In the thesis study, the micropropagation performances of 10 hybrid peach genotypes under in vitro iron stress conditions were investigated. In addition, the effect of different nutrient media (MS - Murashige and Skoog Medium, ½ MS and WPM - Woody Plant Medium) on rooting was investigated. MS nutrient medium containing FeSO4.7H2O (100%=27.8 mg/l) at different concentrations (0, 25, 50 and 100%) was used in in vitro iron stress experiments. 1 mg/l BAP was added to the nutrient media. Micropropagation rate, plant height (cm) and number of leaves (number) data were evaluated as a result of in vitro iron stress. The most successful iron dose was determined as 25% in terms of plant height and micropropagation rate, and the most successful iron (Fe) dose was 50% in terms of leaf number. As a result of the stress experiment, chlorosis was observed intensely in the nutrient medium without Fe (0%), while better results were obtained in all other ratios. In root experiments, it was determined that the most successful medium on leaf number, root number and plant height was WPM, and the most successful medium on plant height was MS.