Demir çelik endüstrisi atıklarından demir gübresi eldesi
Conversion of iron and steel waste products into iron fertilizer
  1. Tez No: 689806
  2. Yazar: İLKER BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, demir-çelik endüstrisinde üretim sırasında ortaya çıkan ve tehlikesiz atık sınıfına giren çelikhane cürufu ve haddehane tufalinden demir (Fe) elementinin geri kazanılarak demir gübresi Fe2(SO4)3 ve FeEDTA çözeltisi elde etmektir. Bunun için birinci aşamada, alınan cüruf ve tufal örnekleri önce bilyalı değirmende 40-90 mikron boyutlarına öğütülmüş ve daha sonra toplam besin elementi ve kirletici potansiyelini belirlemek amacıyla element içeriği, indüktif olarak eşleştirilmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) ile saptanmıştır. Çelikhane cürufunda %20.17 Fe, tufalde ise %77.48 Fe içeriği tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise demirli gübre çözeltisi hazırlamak için en fazla Fe konsantrasyonuna sahip olmasından dolayı tufal şelatlayıcı ajan Etilendiamin tetra asetik asit (EDTA) ve konsantre sülfürik asit (H2SO4) ile çözünürleştirilme gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan demirli gübre çözeltisinin AAS´de element içeriği Fe2(SO4)3 çözeltisinde kütlece %2.63 Fe, Fe-EDTA çözeltisinde kütlece %2.15 Fe tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain iron fertilizer (Fe2(SO4)3 and FeEDTA solution) by recovering iron (Fe) element from steel mill slag and rolling mill scale, which are produced during production in the iron and steel industry and are classified as non-hazardous waste. For this purpose, in the first step, the slag and scale samples taken were first ground to 40-90 micron sizes in a ball mill and then the element content was determined by inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS) to determine the total nutrient and pollutant potential. 20.17% Fe content was determined in the steelwork slag and 77.48% Fe content in the scale. In the second step, solubilization was carried out with scale chelating agent (Ethylenediamine tetra acetic acid) EDTA and concentrated sulfuric acid (H2SO4) since it has the highest Fe concentration to prepare iron fertilizer solution. The element content of the prepared ferrous fertilizer solution in AAS was determined as 2.63% Fe by mass in Fe2(SO4)3 solution and 2.15% Fe by mass in Fe-EDTA solution.