Bir petrokimya tesisi için atık kabul tesisi tasarımı ve sıfır atık uygulamaları
Design of waste reception facility and zero waste applications for a petrochemical plant
- Tez No: 689819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAYHAN BEKİR ERSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Liman trafiğinin ve deniz ticaretinin artması, gemi kaynaklı atık miktarlarının artmasını da beraberinde getirmektedir. Çoğu devlet MARPOL 73/78 Sözleşmesini ve eklerini uygulamakta ve olası deniz kirliliğinin önlenmesi adına gemi kaynaklı atıkların ve kargo atıklarının toplanması amacıyla limanlarında atık kabul tesisi kurmalarını istemektedirler. Petrokimya tesislerinin çoğunda Atık Kabul Tesisi mevcut olup sıfır atık anlayışı ile işletilmektedir. Fakat gemilerin büyük çoğunluğu Atık Kabul Tesisinin kapasitesinin altında atık vermektedir. Toplanan atık miktarının yetersiz olması nedeniyle, Türkiye'de bulunan çoğu atık kabul tesisi fazla kapasiteye sahiptir. Bu nedenle bu tesislerin önemli bir kısmı atıl kalmış veya kullanışsız durumdadır. Ayrıca, arıtılan hacim ne kadar az ise birim işleme maliyeti de o kadar yüksek olmaktadır. Bundan dolayı atık kabul tesislerinin birleştirilerek ya da bölgesel tesisler oluşturularak tek bir tesis üzerinden atıkların alınması ve işletilmesinin uygun olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in port traffic and maritime trade brings along an increasing amount of waste originating from ships. Most countries implement the MARPOL 73/78 Convention along with its annexes and require their ports to establish a waste reception facility in order to collect ship-sourced waste and cargo waste in order to prevent possible marine pollution. However, the ships are not generating or delivering waste at the desired rate, that is, below the capacity of the Waste Acceptance Facility. Due to the insufficient amount of collected waste, most waste reception facilities in Turkey have excess capacity. Therefore, most facilities are either idle or out of service. In addition, the smaller the treated volume, the higher the unit processing cost for waste reception and treatment facilities. Therefore, it has been determined that it would be appropriate to combine the waste reception and handling activities in a region to collect and operate the wastes through a single facility.