5-15 yaş arası çocuklarda tükürük salgısındaki leptin, ghrelin ve IL-6 düzeylerinin, çocukluk çağı obezitesiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of leptin, ghrelin and il-6 levels in saliva and childhood obesity in 5-15 years old children
  1. Tez No: 689831
  2. Yazar: YASEMİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sıklığının tüm dünyada giderek artmasıyla, erişkinler kadar çocuk ve ergenleri de etkileyen obezite, küresel boyutta önemli bir sağlık problemine dönüşmüştür. Obezite tanısı ve komplikasyonlarının tanımı açısından anamnez, antropometrik ölçümler ve laboratuvar teknikleri kullanılmaktadır. Özellikle pediyatrik yaş grubu için invazif olmayan tetkik metodları son yıllarda popüler olmaya başlamıştır. Çalışmamızda tükürük ghrelin, leptin ve IL-6 seviyelerini inceleyeceğiz. Bu araştırmada amacımız tükürükteki biyomarkerlar ile obez ve fazla kilolu çocuklar arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Materyal-Metod: Çalışma; 38'i normal kilolu kontrol grubu, 38'i fazla kilolu veya obez vaka grubu olmak üzere toplam 76 çocuk üzerinde yapıldı. Çocuk hastalıkları polikliniğine kontrol için başvuran çocuklardan ertesi sabah on iki saat açlık ile gelmeleri söylenerek, buz üstündeki steril kaba tükürük örneği vermeleri istendi. Santrifüj edildikten sonra, -80 derecede depolanan örnekler Elisa tekniğiyle çalışıldı ve sonuçları dökümente edildi. Bulgular: Obeziteyle ilişkisini baktığımız üç molekülden sadece Leptin anlamlı sonuç verdi. (p < 0.05) Diğer bir baktığımız molekül olan Ghrelin ise anlamlı bir sonuç göstermedi. (p > 0.05) Son baktığımız molekül olan IL-6 ise, obez çocuklarda normal kilolu çocuklara göre daha yüksek sonuçlar göstermiş ama istatistiksel olarak anlamlı sonucu yakalayamamıştır. (p > 0.05) Sonuç: Obezitenin tanı ve komplikasyon riski takibinde tükürük leptin seviyeleri anlamlıdır ve uygulanması kolaydır. Ayrıca bu alanda kapsamlı daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
With its prevalence increasing all over the world, it affects children and adolescents as well as adults. Obesity has become an important global health problem. Anamnesis, anthropometric measurements and laboratory techniques are used for the diagnosis of obesity and the definition of its complications. Non-invasive examination methods have become popular in recent years, especially for the pediatric age group. In our study, we will examine salivary ghrelin, leptin and IL-6 levels. Our aim in this study is to explain the relationship between these biomarkers in saliva and obese and overweight children. Material-method: This research was performed on a total of 76 children, 38 of whom were in the normal weight control group and 38 in the overweight or obese case group. Children who applied to the pediatric outpatient clinic for control were told to come with a 12-hour fasting in the next morning and were asked to give saliva samples in a sterile container on ice. After centrifugation, the samples stored at -80 degrees. Then tested with Elisa technique and the results were documented. Results: Of the three molecules that we looked at in relation to obesity, only Leptin gave significant results. (p < 0.05) Ghrelin, another molecule we looked at, did not show a significant result. (p > 0.05) The last molecule we looked at, IL-6, showed higher results in obese children compared to normal-weight children, but could not achieve statistically significant results. (p > 0.05) Conclusion: Saliva leptin levels are significant and easy to apply in the diagnosis and follow-up of the complication risk of obesity. In addition, more extensive work is needed in this area.