Diparetik serebral palsili çocuklarda fullerton gelişmiş denge ölçeği ve fonksiyonel yürüme değerlendirmesi'nin güvenilirlik ve geçerliliğinin araştırılması
The reliability and validity of the fullerton advanced balance scale and the functional gait assessment in children with diplegia cerebral palsy
- Tez No: 689832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışma Fullerton Gelişmiş Denge Ölçeği (FGDÖ) ve Fonksiyonel Yürüme Değerlendirmesi'nin (FYD) diparetik serebral palsili (SP) çocuklarda geçerlilik ve güvenilirliğini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 7-18 arasında değişen (11,31±3,55) 23 kız ve 28 erkek toplam 51 diparetik SP'li çocuk ve 32 tipik gelişim gösteren çocuk dâhil edildi. FGDÖ ve FYD'nin güvenilirliği test-tekrar test güvenilirliği, gözlemci güvenilirliği ve iç tutarlılık analizleriyle incelendi. Test- tekrar test güvenilirliği ilk değerlendirmeden 7 gün sonra sadece FGDÖ ve FYD değerlendirilerek yapıldı. Gözlemci güvenilirliğinin araştırılması 51 bireyden 30'unun ilk değerlendirmeleri sırasında video kaydına alınan FGDÖ ve FYD'nin 14 gün sonra iki fizyoterapist tarafından izlenmesi ile elde edilen verilerin analizi ile gerçekleştirildi. FGDÖ ve FYD'nin geçerliliği kapsamında ölçeklerin yapı geçerliliği (faktör analizi ve hipotez testleri) ve kriter geçerliliği (eşzaman geçerliliği) araştırıldı. Araştırma her iki ölçeğin Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ), Kaba motor fonksiyon ölçümü-66 (KMFÖ-66) Bölüm D ve E maddeleri, Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Beş Kere Otur Kalk Testi (BKOKT), 1-dakika yürüme testi (1-DYT), Gillette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Ölçeği (GFYDÖ) ve Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi ile aralarındaki korelasyonun incelenmesiyle yapıldı. Çalışmanın sonunda FGDÖ ve FYD'nin mükemmel seviyede test-tekrar test güvenilirliğe sahip olduğu bulundu (sırasıyla Intraclass Correlation Coefficient değerleri: 0,971 ve 0,927). İç tutarlılığının ise FGDÖ ve FYD için mükemmel seviyede olduğu görüldü (sırasıyla Cronbach alfa değerleri: 0,910 ve 0,922).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the validity and reliability of the Fullerton Advenced Balance scale (FABs) and Functional Gait Assessment (FGA) in children with diparetic cerebral palsy (CP). A total of 51 children with diparetic CP, 23 girls and 28 boys, aged 7-18 (mean±standard deviation=11.31±3.55) and 32 children with normaltypical development were included in the study. The reliability of the FABs and FGA were examined with test-retest reliability, observer reliability and internal consistency analyses. Test-retest reliability was made 7 days after the first evaluation by evaluating only FABs and FGA. Observer reliability analysis was carried out by 2 two physiotherapists watching FABs and FGA, which were video-recorded during the initial evaluation of 30 of 51 individuals, 14 days later. The construct validity (factor analysis and hypothesis testing) and criterion validity (concurrent validity) of the scales were investigated within the scope of the validity of FABs and FGA. This research of both scales was performed by examining the correlation with Pediatric Balance Scale (PBS), Gross Motor Function Measurement-66 (GMFM-66) Part D and E items, Time Up and Go Test (TUG), Five Times Sit and Stand Test (FTSST), 1-minute walking test (1-MWT) Gillette Functional Assessment Questionnaire (FAQ) and Gross Motor Function Classification System (GMFCS). At the end of the study, it was found that the FABs and FGA had excellent test-retest reliability (Intraclass Correlation Coefficient values: 0.971 and 0.927, respectively). Internal consistency was found to be excellent for FABs and FGA (Cronbach's alpha values: 0.910 and 0.922, respectively).