Yaşam karmaşasının mobil oyun tercihlerine etkisi
The effect of life chaos on mobile game preferences
- Tez No: 744544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADVİYE AYÇA ÜNLÜER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son zamanlarda popüler olan hyper casual (gündelik) oyunlar, mobil oyunlar içinde en sık oynanan türler arasında yer almaktadır. Hyper casual oyunlar, oynanış ve grafik bakımından diğer oyun türlerine göre daha basittir. Ancak bu türde de farklı tasarım yaklaşımları mevcuttur. Kimi oyunlar tasarıma daha minimalist yaklaşırken kimi oyunlarda yoğun ve karmaşık görsel öğeler kullanılabilir. Yüzlerce benzer oyun içinden seçim yaparken oyuncuların tercihlerini birçok neden etkiler. Bu çalışmanın amacı mobil oyun tercihlerinin tasarım yönünden, oyuncuların yaşam tarzından etkilenip etkilenmediğini araştırmaktır. Çalışmaya katılanların yaşam tarzı karmaşa ve düzen açısından ele alınmıştır. Literatürde, kişilik özelliklerinin oyunlar üzerinde etkisi araştırılmasına rağmen yaşam tarzının, tasarım veya mobil oyun tercihlerimizi nasıl etkilediğine dair bir çalışmaya rastlanmamıştır. Araştırma yöntemi olarak kaos anketi ve oyun beğenisi anketi uygulanmıştır. Çeşitli demografik özelliklere sahip 40 katılımcıya aynı kategoride, farklı grafik tarzlarda oyunlar oynatılıp değerlendirmesi istenmiştir. Mobil oyun seçimi; arayüz tasarımının detay ve karmaşıklık seviyesine göre yapılmıştır. Ankete 50 milyon üzerinde indirilen oyunlar dahil edilmiştir. Katılımcıların oyun beğenisi için oyun memnuniyeti anketi, hayat karmaşasını ölçmek için kaos anketi uygulanmıştır. Oyun beğenisi anketi için; Oyuncu Deneyimi Memnuniyet Ölçeği (GUESS) ve ikili sıfat testi (VISIQUAL) kullanılmıştır. Kaos anketini oluşturmak için, Ev İçi Karmaşa Ölçeği (CHAOS) Psikolojik Rahatlık Düzeyi Ölçeği (PSS) ve Yaşam Tarzı Karmaşası (LCS) ölçeklerinden yararlanılmıştır. Anket sonuçlarına göre sınıflandırılan katılımcıların yaşam kaosu oranıyla oyun beğenisi karşılaştırılmıştır. Analiz sonucunda hayat karmaşasının kişilerin mobil oyun tercihlerini dikkate değer oranda etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently popular hyper-casual games are among the most played category among mobile games. Hyper-casual games are simpler in terms of gameplay and graphics than other types of games. However, there are different design approaches in this type as well. While some games approach the design more minimalist, some games have intense and complex visual elements. Players' preferences are affected by many factors. The aim of this study is to investigate whether mobile game design preferences are affected by the lifestyle of the players. The lifestyle of the participants in the study was discussed in terms of complexity and order. Although the effect of personality traits on games has been researched in the literature, there is no study on how lifestyle affects our design or mobile game preferences. Chaos form and game satisfaction form were applied as research methods. Forty participants with various demographic characteristics were asked to play and evaluate games in the same category, in different graphic styles. Mobile game selection; made according to the level of detail and complexity of the interface design. Over 50 million downloaded games were included in the survey. The game satisfaction survey was used for the participants' game liking, and a chaos survey was applied to measure the complexity of life. For the game satisfaction survey; Game User Experience Satisfaction Scale (GUESS) was used. The Confusion, Hubbub, and Order Scale (CHAOS), Perceived Stress Scale (PSS) and Life Chaos Scale (LCS) were used to create the chaos survey. According to the results of the survey, the participants were classified and the rate of life chaos was compared with the enjoyment of the game. As a result of the analysis, it was determined that the complexity of life significantly affected the mobile game preferences of the participants.