Hafif zihinsel engeli olan, özel öğrenme güçlüğü olan ve tipik gelişen çocuklarda denge, el becerisi, fiziksel aktivite düzeyi ve günlük yaşama katılımın karşılaştırılması
Comparison of balance, dexterity, level of physical activity and participation in daily life in children with mild intellectual disabilities, special learning difficulties and typically developing children
  1. Tez No: 689872
  2. Yazar: BEYZA GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı hafif zihinsel engeli olan, özel öğrenme güçlüğü olan ve tipik gelişen çocuklarda denge, el becerisi, parmak kavrama kuvveti, fiziksel aktivite ve günlük yaşama katılım düzeylerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya yaşları 10-18 arasında, eğitsel tanıları konulmuş hafif zihinsel engeli olan, özel öğrenme güçlüğü olan ve tipik gelişen çocuklardan oluşan her grupta 25 kişi olmak üzere toplam 75 katılımcı dahil edildi. Değerlendirme öncesinde katılımcıların ebeveynlerine çalışma hakkında bilgi verildi ve katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Katılımcıların dengeleri Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ve Flamingo Denge Testi (FDT) ile, el becerileri Jebsen Taylor El Fonksiyon Testiyle, parmak kavrama kuvveti pinchmetre ile, fiziksel aktivite düzeyleri pedometre ile, yaşam kaliteleri Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQoL) ve günlük yaşama katılımları Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ve Pediatrik Veri Toplama Aracı (PODCI) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the levels of balance, hand skills, finger grip strength, physical activity and participation in daily life in children with mild intellectual disability, special learning disability and typical development. Aged between 10-18 and educationally diagnosed, as a mild intellectual disability, special learning disabilities and typically developing children, 25 children for each group totally 75 children were included in the study. The parents of the participants have been informed about the study before evaluation and demographic datas of the children have been recorded. Participants' postural balance with Functional Reach Test (FRT) and Flamingo Balance Test (FBT), hand functions with Jebsen Taylor Hand Function Test, finger grip strength with pinchmeter, physical activity level with pedometer, quality of life with Pediatric Quality of Life Scale (PedsQoL) and participation in daily life with Barthel Activities of Daily Life Index and Pediatric Data Collection Tool (PODCI) have been evaluated.