Dalyan İztuzu kumsalı'nda (Muğla, Türkiye) yuvalama yapan iribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta L.) yuvalarındaki mikrofungusların incelenmesi
Investigation of microfungi in loggerhead sea turtle (Caretta Caretta L.) nests at Dalyan İztuzu beach (Mugla, Turkey)
  1. Tez No: 689871
  2. Yazar: AHMET YAVUZ CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KATILMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Zooloji, Biology, Microbiology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarının korunmasında popülasyonunun istikrarlı ve artış gösterir halde olması önemlidir. Yuvalama alanlarının abiyotik faktörlere karşı korunması, biyotik faktörlerden ise yavru bireylerin korunarak yuvalardan yavru çıkış başarılarının arttırılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada yuva kumu, başarısız yumurta ve ergin bireylerden izole edilebilen mikrofungusların; bazı fiziksel parametreler ile embriyonik sürece olası etkileri araştırılmıştır. Bu amaç ile 2015 ve 2016 yuvalama sezonları boyunca Dalyan İztuzu Kumsalı'na yuvalama yapan İribaş deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yuvalarından kuluçka öncesi kum örneği ile kuluçka sonrası kum örneği, ergin birey kloak sıvısı ve kuluçka süresi dolan yuvalardaki başarısız yumurtalar örneklenerek kolonize olan mikrofunguslar saptanmıştır. Toplam 51 yuvadan 885 başarısız yumurta örneği alınmış ve bu yumurtalar; 386 döllenmemiş, 327 erken dönem, 80 orta dönem ve 92 ileri dönem embriyo olarak dağılım göstermektedir. İlk önce temel mikrobiyolojik tanı ile cins düzeyinde belirlemeleri yapılan izolatlar daha sonra Kantitatif-PZR ile tür teşhisleri tamamlanmıştır. Yumurta, ergin kloak sıvısı, kuluçka öncesi kum ve kuluçka sonrası kum örneklerinden toplam 26 tür izole edilmiştir. Yumurta örneklerinden 16 tür, kuluçka öncesi kum ve kuluçka sonrası kum örneklerinden 11 ve ergin kloak sıvısı örneklerinden 16 tür izole edilmiştir. Mikrofungus izole edilen ergin kloak sıvısı ve yuva örneklerinde yavru çıkış başarısı düşük saptanmıştır. Kuluçkası tamamlanan yuvalarda mikrofungus artışı gözlenmiştir. İnsan aktivitesi yoğun bölgelerde yavru çıkış başarısı düşük saptanırken tersi durumda yavru çıkış başarısında artış hesaplanmıştır. Mikrofunguslar tür sayısı ile yavru çıkış başarısı arasında güçlü negatif korelasyon saptanmış ve yumurta örnekleri ile kum örnekleri arasında negatif yönlü ve düşük dereceli ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The loggerhead sea turtle, Caretta caretta, is a threatened species. It is important to protect the nesting areas against abiotic and abiotic factors. In this study, sampled from nesting sand, failed eggs and adult cloaca liquids which can be colonised fungi, some physical parameters and probable effects on the embryonic process were investigated. For this aim, identification microfungi of colonized sampling from pre-laying nest sands, post-hatchling nest sands, adult cloaca liquid and failed eggs of loggerhead sea turtles nests at Dalyan Iztuzu Beach during the 2015-2016 nesting season. 885 failed eggs were taken from total of 51 nest sand these was 386 unfertilized, 327 early, 80 middle and 92 late embryos. The isolates were firstly identified by basic microbiological diagnosis and genus level, later species identification was completed by quantitatif PCR. Twenty six species were isolated from eggs, adult cloaca fluid, pre-nesting and post-hatchling nest sands. Sixteen species were isolated from adult cloaca fluid and egg samples, eleven species were isolated from nest sands. In cloaca fluid and nest samples isolated from microfungi, the success rate of hatching was low. An increase in microfungi was observed in nests whose incubation was completed. In areas with high human activity, hatching success was low, while an increase in hatching success was calculated in the opposite case. A strong negative correlation was found between the number of microfungi species and hatching success, and a negative and low-grade relationship was observed between egg and sand samples.