Elit futbolcularda anaerobik güç, çeviklik ve hamstring kas gücü arasındaki ilişki
Relationship between anaerobic power, agility and hamstring muscle strength in elite footballers
  1. Tez No: 689884
  2. Yazar: MEHMET ALİ EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma; Elit Futbolcularda Anaerobik Güç, Çeviklik Ve Hamstring Kas Gücü Arasındaki İlişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Manisa Spor Futbol Takımında bulunan on dokuz gönüllü futbolcu katılım sağlamıştır. Çalışmaya katılan futbolcuların boy ve kilo ölçümleri için antropometrik ölçüm aracı kullanılmıştır. Hamstring kuvvetini ölçmek için Nordbord, çeviklik ölümü için Pro-Agility çeviklik testinden faydalanılmıştır. Ayrıca, futbolcuların dikey sıçrama performansları ise elektronik smart speed lite sistemi ile ölçülmüştür. Futbolcuların sol ve sağ hamstring, bosco ve proagility puanları ile fiziksel verilerinin karşılaştırılmasında kategori sayıları dikkate alınmıştır. Buna göre sol ve sağ hamstring, bosco ve proagility puanlarının karşılaştırılmasında iki kategoriden oluşan değişkenler için bağımsız gruplar için t testi, üç veya daha fazla kategoriden oluşan değişkenler için ise tek yönlü varyans analizi (Oneway Analysis of Variance-ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucunda oluşan farklılığın hangi gruplar arasında kaynaklandığını belirlemek amacıyla çoklu karşılaştırma (Post Hoc.) testleri kullanılmıştır. Kullanılan çoklu karşılaştırma testinin belirlenmesinde Levene varyansların homojenliği testi dikkate alınmıştır. Bu test sonucunda grup varyansları homojen olduğu için ise Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Ayrıca sol ve sağ hamstring, bosco ve proagility puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda sol ve sağ hamstring kuvvetinin mevki değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ancak yapılan bosco testinin mevki değişkeni üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research studies the relationship between anaerobic power, agility and Hamstring muscle strength in elite footballers. Materials and Methods: Nineteen footballers from Manisaspor have voluntarily taken part in the study.Anthropo-metric scale is used while the heights and the weights of the footballers are taken.Nordbord to measure Hamstring power,Pro-agility scale is used to assess agility.Besides vertical jumping performance of the footballers through electronic Smart-speed-Lite system.Numbers of the categories are taken into consideration in comparing the footbalers'left and right hamstring,bosco and pro-agility points to their demographic attributes.According to this,t-test for variants consisting of two gategories and One-way Analysis of Variance(ANOVA)is implemented for variants consisting of two or more categories when comparing the footbalers'left and right hamstring,bosco and pro-agility points.Multiple-Comparison(Post Hoc.)tests are held to determine which groups the differences stem from as a result of ANOVA.Homogenoity tests of Levene variants are taken into account while determining the multiple camparison test used.Turkey multi-comparison test is is used since group variants are homogeneous at the end of the research.In addition,correlation analysis is carried out to determine the relationship between left and right hamstring,bosco and pro-agility points. Conclusion:As a result of this study it is established that hamstring power didn't change considerably depending on the variant of the position,whereas it is established that bosco test had a considerable effect on the variant of the position.