Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara yönelik hazırlanan bireyselleştirilmiş koordinatif eğitim programının çocukların sosyal davranışları üzerine etkisi
The effect of the coordinative education program for children with common developmental disorders on the social behavior of children
- Tez No: 689896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TÜREGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara yönelik hazırlanan bireyselleştirilmiş koordinatif eğitim programının otizm spektrum bozukluğu tanısı almış 3 çocuğun sosyal davranışları üzerine etkisi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla otizm spektrum bozukluğu tanısı almış ikisi beş, biri yedi yaşında olan üç çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan eylem araştırması ile desenlenmiştir. Çalışma kapsamında sekiz haftalık bireyselleştirilmiş koordinatif eğitim programı hazırlanmış ve her bir çocuğa haftada üç gün 30 dk bireyselleştirilmiş koordinatif eğitim programı uygulanmıştır. Çalışmada video kayıt, saha notları, günlük, tez izleme komite toplantıları, geçerlilik komite toplantıları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile çalışma verileri elde edilmiştir. Video kayıtları hafta hafta izlenerek öğrencilerin gelişimleri listede değerlendirilmiş ve daha sonra sayısal veri elde edilen davranışlar grafikleştirilmiş, gözle görülebilen değişimler ise davranışın gözlemlendiği süre belirtilerek tablolaştırılmıştır. Çalışma sonucunda Ziya'nın saldırma, bağırma, sızlanarak şikâyet etme, çağırıldığında bakma, davranışlarını istenilen şekilde düzeltme, öfke patlaması, anlamsız şekilde boşluğa bakma, ellerini amaçsız sallama, etkinleri katılmayı reddetme, öğretmen ile etkileşim kurma, ismine tepki vermeme davranışlarında; Mahmut'un kendi etrafında dönme, çağırıldığında bakmama, öğretmeni ile etkileşim kurma, ismine tepki vermeme davranışlarında; Yasin'in sızlanarak şikâyet etme ve gözlemlenebilen olumsuz davranışlarında azalma meydana gelmiştir. Sonuç olarak bireyselleştirilmiş koordinatif eğitim programının otizm spektrum bozukluğu olan çocukların sosyal davranışlarında olumlu gelişim sağladığı içerik analizi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of an individualized coordination education program prepared for children with autism spectrum disorder on the social behaviors of 3 children diagnosed with autism spectrum disorder. For this purpose, three children, two five years old and one seven years old, diagnosed with autism spectrum disorder were included in the study. The research was designed with action research, which is one of the qualitative research methods. Within the scope of the study, an eight-week individualized coordinative education program was prepared and each child received an individualized coordinative education program for 30 minutes three days a week. In the study, study data were obtained through video recording, field notes, diary, thesis monitoring committee meetings, validity committee meetings and semi-structured interviews. By watching the video recordings week by week, the development of the students was evaluated in the list, and then the behaviors from which numerical data were obtained were plotted, and the visible changes were tabulated by indicating the period during which the behavior was observed. As a result of the study, in Ziya's behaviors of attacking, yelling, whining, complaining, looking when called, correcting his behavior as desired, bursting in anger, looking at the space in a meaningless way, waving his hands without purpose, refusing to participate in activities, interacting with the teacher, not reacting to his name; In Mahmut's behavior of turning around, not looking when called, interacting with his teacher, not reacting to his name; There has been a decrease in Yasin's complaining and observable negative behaviors. As a result, content analysis revealed that the individualized coordinative education program improved the social behaviors of children with autism spectrum disorder.