Tekrarlayan Gebelik Kayıpları (TGK) olan hastaların genetik analiz sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of genetic analysis results of patients with Recurrent Pregnancy Loss (RPL)
  1. Tez No: 689897
  2. Yazar: HUDA KASSEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLEHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, tekrarlayan gebelik kayıpları (TGK) olan çiftlerde kromozom anormalliklerinin sıklıklarını araştırmayı ve sonuçlarımızı literatür ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2007-2019 yılları arasında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik anabilim dalına gelen TGK olan çiftler için kromozomal anormallik paterni değerlendirilmiştir. Bulgular: TGK olan 1390 çift arasında, çiftlerin %5,32' sinde (74 çift) kromozomal anormallikler tespit edilmiştir. kromozomal inversiyonlar %4.17 (58 çift), translokasyonlar %0.71 (10 çift), marker %0.14 (2 çift), %0.14 (2 çift), polimorfik varyantlar %40 (555 çift) ve sayısal anormallikleri %0.14 (2 çift) olarak bulunmuştur. Sonuç: Bu bulgular kromozomal anormalliklerin TGK' nın önemli nedenlerinden biri olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, Diyarbakır şehrinde ve çevresinde TGK olan çiftler arasındaki kromozomal anormalliklerin sıklığının ve dağılımının uluslararası sıklık oranına yakın olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the frequencies of chromosome abnormalities in pairs with recurrent pregnancy loss (RSM). In addition, the results were compared with the previous literature in order to give a global assessment of the frequencies of chromosomal abnormalities. Methods: In this retrospective study, the pattern of chromosomal abnormalities was evaluated for all couples with RSM who were referred to the Medical Biology department, Diyarbakir, Turkey, between 2007 and 2019. Cytogenetic analysis was performed according to the standard method. Results: Among 1390 couples with RSM, the chromosomal abnormalities were identified in 5,32% of couples (74 couples), with chromosomal inversions in 4,17% (58 couples), translocations in 0.71% (10 couples), marker in 0.14% (2 couples) The mosaic karyotypes were identified in 0.14% (2 couples), polymorphic variants were observed in 40% (555 couples), and numerical aneuploidy was observed in 0.14% (2 couples). Conclusion: These findings show that chromosomal abnormalities may be one of the important reasons of RSA. This study shows that the frequency and distribution of chromosomal abnormalities between couples with RSA in Diyarbakir city and around it is close to the global frequency rate.