Türkiye'de ses bozuklukları alanında yapılmış çalışmaların incelenmesi
Examination of studies in the field of voice disorders in Turkey
  1. Tez No: 689924
  2. Yazar: CEREN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanların iletişim kurmak için konuşma sırasında kullandığı ve soluğun düzenlenmesiyle gırtlakta üretilen ses, çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir. Dil ve konuşma terapistleri, ses bozukluklarını tedavi sürecinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu tez, Türkiye' de ses bozuklukları alanında yapılmış olan çalışmalarla ilgili, bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Bu tezde Türkçe ve İngilizce olmak üzere, iki dilde veri toplamak hedeflenmiştir. Literatür taraması, anahtar kelimeler ve dâhil etme kriterleri kullanılarak, çoklu veri tabanları ve internet portalları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bu derleme çalışması sonucunda 1980' den 2021 yılına kadar, farklı üniversite ve kurumlarda yapılmış, 123 tez ve 347 makale çalışmasına ulaşılmıştır. Çalışmalar incelendiğinde ses bozuklukları alanında en fazla vokal kord nodülü hakkında çalışmaya erişilmiş, bunu vokal kord lezyonu ve vokal kord polibi takip etmiştir. En çok tercih edilen değerlendirme yöntemi ise akustik analiz olarak bulunmuştur. Müdahale iki ayrı dalda tıbbi ve rehabilitasyon olarak incelendiğinde ise tıbbi olarak, en çok cerrahi tedavi ile birlikte dil ve konuşma terapistlerinin değerlendirme araçlarından yararlanarak pre-op post-op etkililik çalışmaları yapıldığı görülmüştür. Rehabilitasyon tarafında ise en çok ses terapisi yöntemleri hakkında dil ve konuşma terapistlerinin çalışma yaptığı, buna ek olarak ses eğitimi adı altında ses rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalara ulaşılmıştır. Bu derleme çalışmasında, tez ve makale çalışmalarının sayısının, bu zaman aralığında değiştiği anlaşılabilir. Bununla beraber, son yıllarda çalışma sayılarında artış olmuştur. Kulak Burun Boğaz hekimleri, diğer doktorlardan daha fazla tez hazırlamışlardır, ayrıca dil ve konuşma terapistleri de diğer sağlık uzmanlarından daha fazla tez hazırlamıştır. Bu bulgulardan yola çıkarak, ses bozuklukları alanında daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The voice produced in the larynx by the regulation of breathing, which people use during speech to communicate, can be distorted for various reasons. Speech and language therapists play an important role in the treatment of voice disorders. This thesis aims to provide information about the studies conducted in the field of voice disorders in Turkey. In this thesis, it is aimed to collect data in two languages, Turkish and English. The literature search was conducted with multiple databases and internet portals, using keywords and inclusion criteria. As a result of this compilation study, 123 thesis and 347 articles were reached from 1980 to 2021 in different universities and institutions. When the studies were examined, the most studies on vocal cord nodules were found in the field of voice disorders, followed by vocal cord lesion and vocal cord polyp. The most preferred evaluation method was found to be acoustic analysis. When the intervention was examined as medical and rehabilitation in two separate branches, it was seen that pre-op post-op effectiveness studies were carried out mostly by using the evaluation tools of speech and language therapists together with surgical treatment. On the rehabilitation side, speech and language therapists mostly work on voice therapy methods, In addition, studies on voice rehabilitation under the name of vocal training have been reached. In this review, it can be understood that the number of thesis and article studies has changed in this time period. However, there has been an increase in the number of studies in recent years. Ear, Nose and Throat doctors have prepared more thesis than any other doctor and speech and language therapists have prepared more thesis than any other healthcare professional. Based on these findings, it can be concluded that more research is needed in the field of voice disorders.