Özel öğrenme güçlüğüne sahip çocukların internet bağımlılığı, denetim odağı ile aile içi ilişkilerinin incelenmesi
Relationship among internet addiction, locus of control and family relationships in children with learning disabilities
  1. Tez No: 689923
  2. Yazar: ESRA ÖZDARENDELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü tanısı almış, bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden 14-16 yaş arası çocukların internet bağımlılığı, denetim odağı ve aile içi ilişkilerini incelemektir. Bu çalışma, özel öğrenme güçlüğü tanısı almış 14-16 yaş grubu çocukların internet bağımlılığı, iç-dış denetim odağı ve aile içi değerlendirmelerinin arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik, ilişkisel tarama modelindedir. Çalışma grubunu özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ve Konya, Aksaray, Karaman, Ankara merkez ilçelerindeki özel eğitim kurumlarına devam eden 14-16 yaş arası 386 çocuk oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan çocukların 148'i kadın, 238'i erkektir. Araştırmada veri toplama araçları olarak çocukların internet bağımlılığını ölçmek amacıyla“Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği”, içten mi dıştan mı denetimli olduğunu tespit etmek amacıyla“Nowicki-Strickland İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği”ve aile ilişkilerini tespit etmek amacıyla ise“Aile Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Özel öğrenme güçlüğüne sahip çocukların internet bağımlılığı seviyesinin yüksek olduğu, iç denetimli oldukları ve sağlıksız aile işlevlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Özel öğrenme güçlüğü olan 14-16 yaş arasındaki çocukların internet bağımlılığı düzeyleri ile aile değerlendirme düzeyleri arasında pozitif yönde, internet bağımlılığı düzeyleri ile denetim odağı düzeyleri arasında negatif yönde, aile değerlendirme düzeyleri ile denetim odağı düzeyleri incelendiğinde ise negatif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine internet addiction, locus of control and family relationships of children aged 14-16 who are diagnosed with a special learning disability and attending a special education and rehabilitation center. This study is in the relational screening model to determine the relationship between internet addiction, internalexternal locus of control, and family evaluations of 14-16 year old children diagnosed with special learning disabilities. The study group consisted of 386 children between the ages of 14 and 16 who were diagnosed with a special learning disability and attending private education institutions in the central districts of Konya, Aksaray, Karaman and Ankara. Of the children in the study group, 148 were female and 238 were male.“Young's Internet Addiction Test”was used to measure children's internet addiction as data collection tools in the research,“Nowicki-Strickland Internal-External Locus of Control Scale”was used to determine whether it was internally or externally controlled and“Family Evaluation Scale”was used to determine family relationships. It has been determined that children with learning disabilities have a high level of internet addiction are self-controlled and have unhealthy family functions. It was observed that there was a positive relationship between the internet addiction levels and family assessment levels of children aged 14-16 with special learning disabilities, a negative relationship between internet addiction levels and locus of control, and a negative relationship between family assessment levels and locus of control.