Sabit ve güneş takipli fotovoltaik sistemlerin performans analizi
Performance analysis of constant and solar tracking photovoltaic systems
  1. Tez No: 689963
  2. Yazar: ABDULLAH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHÇET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek, temiz ve sürdürülebilir bir enerji arayışı içine girilmesi, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmaları hızlandırmıştır. Mevcut yenilenebilir enerji kaynaklarının oransal azlığı ve yenilenemez enerji kaynaklarının tükenme eğiliminde olması, hammadde fiyatlarındaki artış, doğa ve canlı sağlığı için olumsuz etkilerinin olması, kullanımlarındaki bazı zorluklar, yeni ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmaların artmasına sebep olmuştur. Bu tez çalışmasında, Bitlis ili, Güroymak ilçesi sınırları içerisinde yer alan sabit eğik düzlemli 500 kW kurulu gücündeki sabit eksenli güneş santralinin (MRS UĞRAŞLAR GES); PVsyst güneş enerjisi simülasyon programı ortamında benzetimi yapılmış ve yıllık üretim verileri ile program çıktısının verileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca PVsyst güneş enerjisi simülasyon programı ortamında benzetimi yapılan sabit, tek eksen takipçi ve çift eksen takipçi Fotovoltaik (FV) sistemlerin performans analizi yapılmıştır. Benzetim sistemi, kurulu bir sistemdeki durumlar için incelenmiş olup, elde edilen sonuçlar simülasyon ve gerçek sistem grafiklerinin karşılaştırılıp bu karşılaştırma üzerinden yorumlanıp planlama ve sistem mühendisleri için öneriler sunulmuştur. Sunulan önerilerden en önemlisi, elde edilen verimin hangi sistemde en yüksek olacağıdır.
Özet (Çeviri)
Studies on renewable energy sources are increasing acceleration in recent years. Because of recent energy sources getting in depletion trend, increment in raw material prices, reverse effects on human and environmental health, some difficulties in their use, increases the studies on new and renewable energy sources. In this thesis study, 500kW fixed, single axis follower and dual axis follower photovoltaic (PV) systems were simulated in PVsyst program environment and performance analysis of fixed and solar follower systems was performed at MRS UĞRAŞLAR GES campus. In addition, the PVsyst platform of MRS UĞRAŞLAR GES with 500kW power with fixed inclined plane was simulated and the annual production data and program output data were compared. The simulation system was examined for situations in a real system, and the results were interpreted through system graphics and suggestions were presented for planning and system engineers. The most important of the suggestions presented is which system will have the highest efficiency.