Sabit ve güneş takipli fotovoltaik sistemlerin performanslarının karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of the performance of fixed and solar tracking photovoltaic systems
  1. Tez No: 935206
  2. Yazar: ESRA AYDIN GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda sanayileşme, teknolojinin hızlı gelişimi ve artan nüfusun etkisiyle enerjiye olan talep hızla artmaktadır. Günümüzde bu talep, büyük ölçüde fosil yakıtlarla karşılanmakta olup, bu kaynakların azalması ve çevresel etkilerinden dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim kaçınılmaz hale gelmiştir. Güneş enerjisi, tükenmeyen, bol ve çevre dostu bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle, güneş enerjisinin elektrik üretimi ve diğer uygulamalardaki rolü giderek daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Denizli'nin Çameli ilçesi ile Van'ın Özalp ilçesinde, hem sabit hem de güneş takipli fotovoltaik sistemlerin tasarımları yapılmış ve performansları karşılaştırılmıştır. Sistem tasarımları için PVSyst yazılımı kullanılmıştır. Çalışma sonuçları, güneş takipli sistemlerin sabit sistemlere kıyasla belirli koşullarda daha yüksek enerji verimliliği sağladığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, coğrafi konum, güneşlenme süresi ve sistem maliyetleri gibi faktörler dikkate alınarak, tasarımcıların uygun sistem tercihi yapmaları hedeflenmiştir. Bu çalışma, fotovoltaik sistem tasarımında doğru kararların alınmasına rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the demand for energy has rapidly increased due to industrialization, technological advancements, and growing population. Currently, this demand is largely met by fossil fuels, but their depletion and environmental impacts have made the shift toward renewable energy sources inevitable. Solar energy stands out as an inexhaustible, abundant, and environmentally friendly renewable energy source, making it increasingly significant in electricity production and other applications. This study involves the design and performance comparison of fixed and solar-tracking photovoltaic systems in Denizli's Çameli district and Van's Özalp district. The PVSyst software was utilized for system design. The findings reveal that solar-tracking systems provide higher energy efficiency than fixed systems under certain conditions. However, factors such as geographic location, sunlight duration, and system costs are critical in determining the appropriate system. This study aims to guide designers in making informed decisions to maximize the performance of photovoltaic systems.