Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatı uygulanan morbid obezlerde metabolik değişiklikler
Metabolic effects of laparoscopic sleeve gastrectomy surgery in morbid obesity patients
- Tez No: 689966
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Obezite; sosyal, medikal, psikolojik ve ekonomik problemlere yol açan ciddi bir hastalıktır. Egzersiz, diyet, davranış tedavisi ve medikal tedavi yetersiz kaldığında cerrahi tedavi bir seçenek haline gelmektedir. Çalışmamızda; günümüzde en çok uygulanan bariyatrik cerrahi yöntem olan Laparoskopik Sleeve Gastrektomi'nin (LSG) kendi hastalarımızda kilo vermedeki etkinliği, komorbid hastalıklar üzerindeki etkileri ve komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ocak 2013 – Temmuz 2019 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde morbid obezite tanısı ile LSG uygulanan hastalar retrospektif olarak hastane bilgi sistemi ve hasta arşiv dosyalarından tarandı. 301 hastadan düzenli olarak birinci, ikinci, üçüncü, altıncı ve on ikinci ay takiplerine gelen 259 hastanın verileri analiz edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, kilo, boy, vücut kitle indeksi gibi demografik özellikleri ile hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM), hiperlipidemi gibi yandaş hastalıkları, ilaç kullanımları ameliyat öncesi dönemde kaydedildi. Ameliyat, hastanede kalış, oral alıma geçiş süreleri, komplikasyon, morbidite ve mortalite durumları kaydedildi. Ameliyat sonrası kontrollerinde kilo kayıpları, vücut kitle indeksi (VKİ), kan Low Density Lipoprotein (LDL), High Density Lipoprotein (HDL), Trigliserid (TG) düzeyleri ve 3., 6., 12. ay excess body weight loss (EBWL) değerleri düzenli olarak kaydedildi. HT ve DM açısından remisyon oranları analiz edildi. BULGULAR: LSG nedeniyle opere olan 259 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 217'si kadın (%83,8), 42'si erkekti (%16,2). Ortalama yaş 36,7 (18-59) saptandı. Hastaların boy ortalaması 164,8 cm (144-190), kilo ortalaması 125 kg (91-184) ve VKİ ortalaması 45,9 kg/m² bulundu. Hastaların ameliyat sonrası 12. ay EBWL değeri %81,4 hesaplandı. 12. ay EBWL ortalaması tip III morbid obez (VKİ>40 kg/m²) hasta grubunda %84,2, süper obez hasta grubunda (VKİ>50 kg/m²) %68,7 hesaplandı. Ameliyat sonrası 12. ayda HT için %70,7, Tip 2 DM için %80,4 remisyon oranı hesaplandı. Lipit profili parametrelerinde optimal değerlere sahip hasta oranlarımız HDL için %15'ten %29'a, TG için %66'dan %85'e, LDL için %49'dan %63'e yükseldi. 6 (%2,3) hastamızda darlık, 3 (%1,2) hastamızda kaçak, 2 (%0,8) hastamızda hematom, 2 (%0,8) hastamızda cerrahi alan enfeksiyonu, 1 (%0,4) hastamızda major vaskuler yaralanma, 1 (%0,4) hastamızda portomezenterik trombus, 1 (%0,4) hastamızda akut böbrek yetmezliği komplikasyonları görüldü. SONUÇ: Kliniğimizde LSG morbid obez ve süper-obez hastalarda yüksek başarı oranı ile uygulanmaktadır. Hastalarımızın komorbiditeleri anlamlı şekilde gerilemiş, laboratuvar değerleri anlamlı düzeyde iyileşmiştir. Komplikasyon oranlarımızın da literatür sınırları içinde düşük oranlarda olduğunu gözlemledik. ANAHTAR KELİMELER: Laparoskopik Sleeve Gastrektomi, bariyatrik cerrahi, EBWL, VKİ
Özet (Çeviri)
AIM: Obesity; It is a serious disease that causes social, medical, psychological and economic problems. Surgical treatment becomes an option when exercise, diet, behavioral therapy and medical treatment are insufficient. In our study; The aim of this study is to evaluate the effectiveness of Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG), which is the most widely used bariatric surgery method today, in weight loss in our patients, its effects on comorbid diseases and complications. MATERIAL AND METHODS: Patients who underwent LSG with the diagnosis of morbid obesity in Izmir Tepecik Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 2013 and July 2019 were retrospectively scanned from the hospital information system and patient archive files. The data of 259 patients who were regularly followed up at the first, second, third, sixth and twelfth months out of 301 patients were analyzed. Demographic characteristics of the patients such as age, gender, weight, height, body mass index, concomitant diseases such as hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), hyperlipidemia, and drug use were recorded in the preoperative period. Operation, hospital stay, transition times to oral intake, complications, morbidity and mortality were recorded. Weight loss, body mass index (BMI), blood Low Density Lipoprotein (LDL), High Density Lipoprotein (HDL), Triglyceride (TG) levels and excess body weight loss (EBWL) at the 3rd, 6th and 12th months in the postoperative controls. values were recorded regularly. Remission rates for HT and DM were analyzed. RESULTS: 259 patients who were operated for LSG were included in the study. Of the patients, 217 (83.8%) were female and 42 (16.2%) was male. The mean age was 36.7 (18-59). The mean height of the patients was 164.8 cm (144-190), the mean weight was 125 kg (91-184), and the mean BMI was 45.9 kg/m². The EBWL value of the patients at the postoperative 12th month was 81.4%. The mean EBWL at 12 months was 84.2% in the type III morbidly obese (BMI>40 kg/m²) patient group and 68.7% in the super obese group (BMI>50 kg/m²). At 12 months postoperatively, a remission rate of 70.7% for HT and 80.4% for Type 2 DM was calculated. Our rates of patients with optimal values in lipid profile parameters increased from 15% to 29% for HDL, from 66% to 85% for TG, and from 49% to 63% for LDL. Stenosis in 6 (2.3%) patients, leakage in 3 (1.2%) patients, hematoma in 2 (0.8%) patients, surgical site infection in 2 (0.8%) patients, and 1 (0.4%) patient major vascular injury, portomesenteric thrombus in 1 (0.4%) patient, and acute renal failure in 1 (0.4%) patient. CONCLUSION: In our clinic, LSG is applied in morbidly obese and super-obese patients with a high success rate. The comorbidities of our patients significantly regressed, and their laboratory values improved significantly. We observed that our complication rates were also low within the limits of the literature. KEY WORDS: Laparoscopic Sleeve Gastrectomy, bariatric surgery, EBWL, BMI