Dil ve konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi sürecinde görev alan rehberlik ve araştırma merkezi personelinin yaşadığı sorunların belirlenmesi
Determining the problems of the guidance and research center personnel in the evaluation of language and speech disorders
- Tez No: 689986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma; dil ve konuşma bozukluklarının değerlendirme sürecinde görev alan Rehberlik ve Araştırma Merkezi personelinin yaşadığı sorunları belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde bulunan 34 Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görev alan 140 personeli kapsamaktadır. Araştırmada tarama modellerinden anket yöntemi kullanılmış ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Dil ve Konuşma Bozukluklarının Değerlendirmesi Sürecinde Görev Alan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Personelinin Yaşadığı Sorunlar Anketi”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin toplanması, aracın katılımcılara çevrimiçi bir anket sitesi aracılığıyla iletilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 22 analiz programında çözümlenerek katılımcıların ankette yer alan soru maddelerine verdikleri yanıtların frekans (sıklık) ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Araştırma soruları alt başlıklar halinde incelenmiştir. Rehberlik ve Araştırma Merkezinin fizik şartları ile ilgili olan personele ait bireysel görüşme odalarının yetersiz olmasından kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır. Değerlendirme sürecinde görev alan personel formal ve informal değerlendirme yöntemlerini düşük oranda kullanmaktadır. Ölçme araçlarının yapısından ve eksikliğinden kaynaklı sorunlar personelin ölçme araçlarını kullanımlarını kısıtlamaktadır. Değerlendirme süreci için yeterli sürenin olmaması, ailenin ve bireyin değerlendirme sürecinin işleyişini etkileyen tutum ve davranışlarının olması, değerlendirme görev alan personelin dil ve konuşma bozuklukları hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olmaması, dil ve konuşma dışındaki alanlara yönelik yapılan ek değerlendirmelerin eksik olması ve personelin karar verme sürecini etkileyen dış faktörlerin var olması yaşanan diğer sorunlar olarak saptanmıştır. RAM personelin %89.7'si Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde dil ve konuşma terapistlerinin görev almamasından kaynaklı sorunlar yaşadıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the problems experienced by the Guidance and Research Center personnel involved in the evaluation process of language and speech disorders. The research includes 140 personnel working in 34 Guidance and Research Centers in Istanbul. Questionnaire method, one of the screening models, was used in the research and the 'Questions Experienced by the Guidance and Research Center Personnel in the Evaluation Process of Language and Speech Disorders' prepared by the researcher was used as data collection tools. Data collection was carried out by conveying the tool to the participants via an online survey site. The data obtained were analyzed in the SPSS 22 analysis program, and the frequency and percentage values of the answers given by the participants to the question items in the questionnaire were calculated. The research questions were analyzed under sub-headings. There are problems due to the inadequacy of the individual meeting rooms of the personnel related to the physical conditions of the Guidance and Research Center. Personnel involved in the evaluation process use formal and informal evaluation methods at a low rate. Problems arising from the structure and lack of measurement tools restrict the use of measurement tools by the personnel. There is not enough time for the evaluation process, the family and the individual have attitudes and behaviors that affect the functioning of the evaluation process, the personnel involved in the evaluation do not have sufficient knowledge about language and speech disorders, the lack of additional evaluations for areas other than language and speech, and the personnel's decision-making process the existence of external factors affecting. 89.7% of the RAM personnel stated that they had problems due to the absence of speech and language therapists in the Guidance and Research Centers.