Subklinik hipotiroidili hastalarda sol atriyum fazik fonksiyonları ve mekanikleri ile atriyal fibrilasyon gelişimi arasında korelasyonun incelenmesi
Evaluation of left atrium phasic functions, mechanics andthe correlation with atrial fibrilation in subclinic hypothyroid patients
  1. Tez No: 689985
  2. Yazar: ELİF AYDUK GÖVDELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ELİTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidi Kardiyoloji polikliniklerinde sık gözlenen bir hastalıktır. Çalışmalarda subklinik hipotiroidi artmış ekstrasellüler matriks bileşenleri sebebiyle miyokardiyal ödem ve fibrozis ile ilişkili bulunmuştur. Atriyal fibrilasyon patofizyolojisinde atriyal fibrozisin önemli rolü bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı subklinik hipotiroidili hastalarda PAF sıklığının atriyal fibrozisin göstergesi olan strain değerleri ile korelasyonunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde KAH, HT ve HL nedeniyle takip edilen 42 subklinik hipotiroidi tanısı olan ve 43 ötiroid toplam 85 hasta alındı. Bu hastalarda konvansiyonel ekokardiyografik ölçümlere ek olarak, doku Doppler ekokardiyografi ve 2D speckle tracking strain ekokardiyografi ile sol ventrikül fonksiyonları, volumetrik sol atriyum fonksiyonları, peak longitudinal ve kontraksiyonel strain değerleri ile sol atriyum fonksiyonları belirlendi. Bu parametrelerin PAF gelişimiyle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Hasta ve kontrol gruplarının komorbidite durumları ve PAF gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Subklinik hipotiroidisi olanlarda sol atriyum hacmi, çapları ve LAVI daha büyük hesaplandı (p0,05).LVGLS kontrol grubuna göre daha düşük tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Subclinical hypothyroidism is a common disease in Cardiology outpatient clinics. In the previous studies, subclinical hypothyroidism was found to be associated with myocardial edema and fibrosis due to increased extracellular matrix components. Atrial fibrosis has an important role in the pathophysiology of atrial fibrillation. In the present study we aimed to investigate the correlation of PAF frequency with strain values, which is the indicator of atrial fibrosis, in patients with subclinical hypothyroidism. Material and Method: In our study, we included 42 subclinical hypothyroid and 43 euthyroid, a total of 85 patients in our clinic with CAD, HT, HL. In addition to conventional echocardiographic measurements, the relationship between tissue Doppler echocardiography and 2D speckle tracking strain echocardiography, left ventricular functions, volumetric left atrium functions, left peak longitudinal and contractional strain values, left atrial functions and development of paroxysmal atrial fibrillation were evaluated in these patients. Results: In patients with subclinical hypothyroidism, left atrium volume, diameters and LAVI were higher (p 0.05). Left ventricle GLS was lower than the control group (p 0.05).