Mastektomi ameliyatlarında ultrason eşliğinde yapılan paravertebral blok ile mid-point transverse process pleura bloğunun analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
The Comparison of Analgesic Efficacy of Ultrasound Guided Paravertebral Block and Mid-Point Transverse Process Pleura Block in Mastectomy Surgeries
  1. Tez No: 689993
  2. Yazar: AGAH ABDULLAH KAHRAMANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, meme cerrahisi planlanan hastalarda Paravertebral Blok (PVB) ile Mid-Point Transverse Process Pleura Bloğun (MTP) postoperative analjezi üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktı. Yöntem: Bu randomize, kontrollü, üçlü-kör çalışmaya elektif şartlarda meme kanseri nedeniyle tek taraflı basit mastektomi operasyonu planlanan, preanestezik değerlendirmede ASA(American Society of Anesthesiologists) risk sınıflaması I-III olan, çalışmaya katılmayı kabul eden, 18-65 yaş arası 64 olgu dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı: Grup 1 (n=32): PVB planlanan hastalar; Grup 2 (n=32): MTP blok planlanan hastalar. Tüm bloklar genel anestezi öncesinde ultrason eşliğinde, prosedüre uygun olarak, 20 ml % 0,25 bupivakain enjeksiyonu ile yapıldı. Tüm hastalarda sensoriyal blok seviyesi blok uygulamasından 30 dakika sonra bloke olan dermatom alanı ön ve arka olarak kaydedildi. Tüm hastalara standart genel anestezi verildi. Ameliyat sonunda tüm hastalara 1 gr parasetamol IV uygulandı. Ameliyet bitiminde tüm hastalara, yükleme dozu 50mcg, kilitli kalma zamanı 10 dk, bolus doz 25 mcg ve bazal infüzyon olmayacak şekilde 10 mcg/ml konsantrasyonda fentanil içeren hasta kontrollü bir analjezi cihazı (PCA) bağlandı. VAS skoru 4 ve üzeri olan hastalara 25 mg rescue meperidin yapıldı. Hastaların demografik verileri, ilk analjezik ihtiyacı zamanı, postoperatif fentanil tüketimi, ve postoperatif 1, 4, 8, 12, 16, 20 ve 24. saatlerde istirahat ve hareket halindeki VAS skoru değerleri, blok uygulama süresi, anestezi süresi, cerrahi süre, rescue analjezi gerektiren hasta sayısı ve postoperatif bulantı ve kusma sıklığı kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler, blok uygulama süresi, anestezi süresi, cerrahi süre, bloke olan ön ve arka dermatom alanı, ilk analjezik ihtiyacı zamanı, postoperatif fentanil tüketimi, ve postoperatif 1, 4, 8, 12, 16, 20 ve 24. saatlerde istirahat ve hareket halindeki VAS skoru değerleri, rescue analjezi gerektiren hasta sayısı ve postoperatif bulantı ve kusma sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Meme cerrahisi planlanan hastalarda PVB ile MTP blok postoperative analjezi üzerine benzer etkinliğe sahiptir. Bu hastalarda her iki blok tipi postoperative analjezi sağlamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effects of Paravertebral Block (PVB) and Mid-Point Transverse Process Pleura Block (MTP) on postoperative analgesia in patients scheduled for breast surgery. Methods: This randomized, controlled, triple-blind study included 64 patients, aged 18-65, who were scheduled for unilateral simple mastectomy for breast cancer under elective conditions, with ASA risk classification I-III in preanesthetic evaluation and accepted to participate in the study. Patients were randomly divided into two groups: Group 1 (n = 32): Patients scheduled for PVB; Group 2 (n = 32): Patients scheduled for MTP block. All blocks were performed with 20 ml 0.25% bupivacaine injection in accordance with the procedure under ultrasound guidance before general anesthesia. In all patients, the sensory block level was recorded 30 minutes after the block application, both anterior and posterior to the blocked dermatome area. Standard general anesthesia was given to all patients. At the end of the operation, 1 gr paracetamol IV was applied to all patients. At the end of the surgery, all patients were connected to a patient-controlled analgesia device (PCA) containing a loading dose of 50mcg, a lockout time of 10 minutes, a bolus dose of 25 mcg and fentanyl at a concentration of 10 mcg / ml without a basal infusion. Rescue meperidine 25 mg was administered to patients whose VAS score was 4 and above. Demographic data of patients, time of first analgesic requirement, postoperative fentanyl consumption, and resting and moving VAS score values at postoperative 1, 4, 8, 12, 16, 20 and 24 hours, duration of block application, duration of anesthesia, duration of surgery, the number of patients who required rescue analgesia and the frequency of postoperative nausea and vomiting were recorded. Results: No statistically significant difference was observed between groups in terms of demographic data, duration of block application, duration of anesthesia, duration of surgery, blocked anterior and posterior dermatome area, time to first analgesic requirement, postoperative fentanyl consumption, resting and moving VAS score values at postoperative 1, 4, 8, 12, 16, 20 and 24 hours, the number of patients requiring rescue analgesia, and the frequency of postoperative nausea and vomiting. Conclusion: PVB and MTP block have similar efficacy on postoperative analgesia in patients scheduled for breast surgery. Both types of block may be used to provide postoperative analgesia in these patients.