Meme kanseri ameliyatlarından sonra lenfödemin önlenmesinde basit lenf drenajı masajı ile aromatik yağlarla yapılan basit lenf drenajı masajının karşılaştırılması
To investigate the effect of simple lymph drainage massage and simple lymph drainage massage with aromatic oils for the prevention of lymphedema after breast cancer operations
  1. Tez No: 164033
  2. Yazar: ASİYE TAŞ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1. ÖZET Çalışma, meme kanseri ameliyatlarından sonra lenfödemin önlenmesinde basit lenf drenajı (BLD) masajı ile aromatik yağlarla yapılan basit lenf drenajı masajının etkisini belirlemek amacıyla tammlayıcı-karşılaştrrmalı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini iki üniversite hastanesinde, meme kanseri nedeniyle meme koruyucu tedavi veya modifiye radikal mastektomi ile birlikte aksiller diseksiyon uygulanan hastalar oluşturdu. Kontrol grubuna (1. grup) 23, BLD masajı uygulanan gruba (2. grup) 21, aromatik yağlarla BLD masajı uygulanan gruba (3. grup) 20 olmak üzere, örnekleme toplam 64 hasta alındı. Veriler,“Bireysel Özellikler Formu”ve“Lenfödem îzlem Formu”aracılığıyla toplandı. Tüm hastaların ameliyat Öncesi, taburcu olmadan önce, ameliyat sonrası ikinci, dördüncü ve altıncı ayda dört farklı noktadan kol çevreleri ölçüldü, kolda lenfödeme yönelik uyuşukluk, gerginlik, ağrı, harekette sınırlılık ve ödem yakınmaları değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, yüzdelik, ki-kare, Fisher kesin olasılık testi, Wilcoxon testi, Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi ve Dunn testi kullanıldı. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ameliyat sonrası 2. ve 4. ayda, koldaki ağrı ve harekette sınırlılık yakınmaları açısından 1. grup ile 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY TO INVESTIGATE THE EFFECT OF SIMPLE LYMPH DRAINAGE MASSAGE AND SIMPLE LYMPH DRAINAGE MASSAGE WITH AROMATIC OTLS FOR THE PREVENTION OF LYMPHEDEMA AFTER BREAST CANCER OPERATIONS The study was carried out as a descriptive- comparative research to determine the effect of simple lymph drainage massage and simple lymph drainage massage with aromatic oils for the prevention of lymphedema after breast cancer operations. The universe of the study was formed of patients, who had modified radical mastectomy or breast conserving surgery together with axillary dissection because of breast cancer, in two university hospitals. A total of 64 patients, which consisted of 23 in control group (1st. group), 21 in the group (2th. group) who had simple lymph drainage massage and 20 in the group (3th. group) who had simple lymph drainage massage with aromatic oils, were taken in the sample group. The data were collected by“Individual Characteristics Form”and“Lymphedema Observation Form”. The arm circumferences of all the patients were measured at four different points before the operation, before discharge from hospital, in the 2nd, 4th. and 6th. months after operations and the complaints of numbness, tightness, pain, limited motion and edema as the results of lymphedema were considered. In the evaluation of data, mean, percentages, chi-square, Fisher's exact test, Wilcoxon test, Kruskal- Wallis One-way ANOVA and Dunn test were used. According to the results of the study; the difference between the 1st. group and 2th.-3rd.