Malatya ili seçmenlerinin davranışını etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A research regarding the factors affecting behavior of Malatya province voters
- Tez No: 690014
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bireylerin siyasal sistemi etkilemesinin en etkili ve yaygın türü, demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayan seçimlerde oy verme faaliyetinde bulunmasıdır. Seçmen davranışı olarak kavramsallaştırılan bu faaliyet, halk iradesinin siyasal yönetimde etkin olmasını sağlarken, siyasi yapı ve partiler açısından kritik önemdeki görevleri yerine getirmektedir. Bu nedenle seçmen davranışlarının anlamak siyaset bilimi açısından önemli bir uğraş alanı haline gelmiştir. Bu çalışma da seçmen davranışını anlama uğraşı kapsamında, Malatya ilinde yaşayan seçmenlerin oy tercihlerini etkileyen faktörleri araştırmayı amaç edinmiştir. Literatürde ağırlıklı olarak sosyo-kültürel faktörler ve ekonomik şartlar çerçevesinde ele alınan seçmen davranışları, seçmenlerin eğitim, yaş, meslek, kitle iletişim araçları, cinsiyet, siyasal lider ve parti gibi birçok faktörün etkisiyle şekillenebilmektedir. Bu çerçevede çalışmamızın birinci bölümünde literatürde ele alınan seçmen davranışını anlaşılır kılan temel kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Aynı şekilde, birinci bölümde seçmen davranışına bilimsel açıdan yaklaşan teoriler ve seçmen davranışları üzerinde etkili olan faktörler açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümü, Malatya ilinde çok partili siyasal hayata geçişle birlikte demokratik nitelik taşıyan genel seçimlerin Türkiye genelinde ve Malatya özelinde analizini ve söz konusu seçimlerde Malatya ili seçmenlerinin davranışlarının etkileyen faktörlerin değerlendirmesini içermektedir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise Malatya ili merkez ilçelerinde 530 katılımcıyla gerçekleştirilen saha çalışmasından elde edilen veriler SPSS 24 sürümü ile analiz edilmiş ve sonuçlar aktarılmıştır. İlişkisel tarama kapsamında nicel olarak desenlenen bu çalışmanın verilerinden elde edilen bulgulara göre Malatya ilinde seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen en önemli üç faktörün ideoloji, eğitim ve ülkenin ekonomik göstergeleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most effective and common way for individuals to influence the political system is to vote in elections that ensure the well-functioning of democracy. This activity that is conceptualized as voter behavior ensures that the people's will is powerful on the political administration while fulfilling crucial tasks in terms of the political structure and political parties. For this reason, understanding voter behavior has become an essential field of interest in terms of political science. This study aimed to investigate the factors affecting the voting preferences of the voters living in Malatya. Voter behavior deals with in the literature mainly within the framework of socio-cultural and economic factors. Voter behavior can be determined by the influence of many factors such as voters of gender, education level, age, profession, as well as ideologies, mass media, political leader, and party program. In this study, in the first part of our study, the basic concepts that make voter behavior understandable have been tried to be explained. Likewise, in the first chapter, theories that approach voter behavior from a scientific perspective and the factors that affect voter behavior are explained. The second part of our study includes the statistical analysis of the democratic general elections in Malatya with the transition to multiparty political life in Turkey and, in particular, and the evaluation of the factors affecting the behavior of Malatya voters in these elections. In the third and last part of our study, we analyzed with SPSS that the data obtained from the field study carried out with 530 participants in the central districts of Malatya and presented the results. Our research includes the survey questions applied in the field study and the data obtained from these questions. According to the findings, we concluded that the two most important factors affecting the voters' voting behavior are the ideology and the economic indicators of the country.