Drivers of value co-creation from the perspective of automotive and IT industries
Otomotiv ve BT endüstrilerinin perspektifinden birlikte değer yaratıcılığın sürücüleri
- Tez No: 690015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tez, organizasyonda değer yaratmanın nasıl uygulandığına, şirket içindeki itici güçlere ve sonuçlarına ilişkin bir anlayış geliştirerek hizmet baskın mantık yaklaşımına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Hizmete hakim pazarlama mantığı ve müşterilerle ilişkilerde ortak yaratımın yönlendiricilerini kullanan bu çalışmada, niteliksel bir araştırma yapılarak değer yaratmanın itici güçleri incelenecektir. Bu çalışmada, derinlemesine görüşme şeklinde nitel araştırma, bu değerleri sağlayan boyutlara odaklanmak ve bu etkileşimleri müşterilerin tüm temas noktalarında geliştirmek için kullanılmaktadır. Nitel araştırmanın bulguları, organizasyon içindeki müşterilerin bilgisive organizasyonun çevikliğinin ilişki kurma değeri, birlikte yaratma değeri üzerindeki etkilerinin daha yakından incelemeyi hak ettiğini göstermektedir. Diğer bir bakış açısı, müşteri ile temas noktası ve sıklığıdır. Organizasyonun yarattığı çıktı performans değeri ve müşteri merkezli temel performans göstergeleri dikkate alınır. Göstergelere dayanarak nicel bir araştırma kavramsallaştırılır ve yürütülür. Bu araştırmanın amacı, müşteri bilgilerinin, örgütsel çevikliğin ilişki kurma değeri ve birlikte yaratma değeri üzerindeki ve sonuç olarak performans değeri ve müşteri merkezli anahtar performans göstergeleri üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma, birlikte yaratma taahhüdünü firma perspektiflerinden ele almaktadır. Sonuç, hem akademisyenlere hem de yöneticilere, organizasyonlarda birlikte yaratmanın sunumu ve kapsamına ilişkin anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olacak, değer yaratmanın öncüllerinin daha iyi anlaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute the service dominant logic approach by developing an understanding of how value creation is implemented in organization, drivers within company and its implications. By executing a qualitative research the drivers of value, creation is to be examined in this study, which employs the drivers of co-creation in service dominant logic of marketing and relationship with customers. In this study, qualitative research in form of in-depth interview is employed to focus on dimensions providing these values and cultivating these interactions in all touch points of customers. The findings of qualitative research indicate that knowledge of customers within an organization and agility of an organization and their effects on relationship building value co-creation value deserve a closer examination. A further perspective is the contact point and frequency with customer. As an output performance value created by organization and customer centered key performance indicators are considered. Based on the indications a quantitative research is conceptualized and conducted. The purpose of this research is to find out the effect of knowledge of customers, organizational agility on relationship building value and co-creation value, and consequently on performance value and customer centered key performance indicators. This study addresses commitment to co-creation from perspectives of firm. The outcome is a better understanding of antecedents of value creation that will benefit both academics and managers to complement their perception of the delivery and scope of co-creation in organizations.