COVID-19 sürecinde uzaktan çalışmanın telekomünikasyon sektöründe çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The effect of remote working on organizational commitment of employees working in the telecommunication sector during COVID-19: A research in Istanbul
  1. Tez No: 690040
  2. Yazar: ASAF KARAVİN
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 sürecinde uzaktan çalışmanın telekomünikasyon sektöründe çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve online anket uygulanmıştır. Bu doğrultuda 20 Mart 2021 ile 20 Mayıs 2021 arasında 347 kişi ile anket yapılmıştır. Katılımcıların uzaktan çalışmaya yönelik tutumlarını ölçmek için Grant ve diğ. (2019) diğerleri tarafından geliştirilen, Eyel (t.y.) tarafından Türkçe diline adapte edilen ölçek, örgütsel bağlılıklarını ölçmek için Allen ve Meyer (1991) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS-22.0 programıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, telekomünikasyon sektöründe çalışanların uzaktan çalışmaya yönelik tutumlarının örgütsel bağlılıkları üzerinde kısmi bir etkiye sahip olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of remote working on organizational commitment of employees working in telecommunication sector in Covid-19 process. Quantitative research method was used in the study, and online survey was conducted. In this regard, survey was made on 347 individuals between 20th March of 2021 and 20th May of 2021. In order to measure the attitudes of participants towards remote working, the questionnaire developed by Grant et al. (2019) and adapted into Turkish by Eyel (t.y.) was used, and to measure their organizational commitment, the questionnaire developed by Allen and Meyer (1991) was used. The gathered data was analysed via SPSS-22.0 program. As the result of the study, it is found that attitudes of employees working in telecommunication sector towards remote working has a partial effect on their organizational commitment.