Ege Denizi Edremit Körfezinde sardalya balığı Sardina pilchardus (Walbaum 1792)'un yumurta ve larvalarının biyolojik ve ekolojik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 69005
  2. Yazar: DİLEK TÜRKER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TORCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada Edremit Körfezi' nde sardalya (Sardina pilchardus Walbaum, 1792)'nın 1997-1998 üreme periyodunda toplanan pelajik 300 yumurta, 7 prelarva ve 26 postlarvanın morfolojik özellikleri, bolluğu, dağılışı ve yumurtalarda görülen mortalite oranlan üzerinde durulmuştur. Edremit Körfezi'nde seçilmiş 5 istasyondan yapılmış aylık örneklemeler sırasında çapı 57 cm olan UNESCO WP-2 model göz açıklığı 212 n olan plankton kepçesi ile vertikal ve horizontal çekimler yardımıyla yumurta ve larva örnekleri toplanmış aynı zamanda istasyonların derinlik, yüzey suyu sıcaklığı, tuzluluk, oksijen ve pH değerleri ölçülmüştür. Aylık örneklemeler sırasında yumurta ve yağ çaplarında genellikle herhangi bir değişim gözlenmemiş sadece Ocak ayında 5 nolu istasyonda yumurta çapının biraz daha düşük olduğu saptanmıştır.Edremit pelajialindan toplanan yumurtalarda total mortalite % 64 dür.. Araştırma sahasındaki istasyonlarda % 100 mortalite oranına rastlandığı gibi en düşük % 17.6'lık mortaliteyle Şubat ayında 5 nolu istasyonda rastlanmıştır. Edremit Körfezi'nde sardalyanın yumurtlama periyodunun Ekim-Mart aylan arasında olduğu ihtiyoplanktonik çalışmalar sonucu ortaya konmuştur. Araştırma sahasında abiotik faktörler sardalyanın yumurtlama sınırlan içindedir. Bu araştırma sonucunda Edremit Körfezi ihtiyoplanktonunun henüz pollusyon tehlikesi altında olmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın körfezde yapılacak ihtiyoplanktonik çalışmalar için bir basamak olacağım ümit etmekteyiz.ANAHTAR SÖZCÜKLER : Edremit Körfezi / Sardım pilchardus I Ihtiyoplankton / Mortalite
Özet (Çeviri)
This study concentrates on mortality rate observed on the eggs and morphological features, abundance and distribution of 7 prelarvae, 26 postlarvae and 300 eggs of the pilchard during reproduction period in Edremit Bay. The samples were taken monthly from 5 different stations in Edremit Bay. The eggs and larvae samples were collected horizontally and vertically with the aid of UNESCO WP-2 plankton net having 212 \x mesh size. Depth, surface temperature, salinity, oxygen and pH values were also measured during sampling. No change has generally been observed either on the size of eggs or on oil diameter during monthly sampling except that egg diameter was observed slightly lower at fifth station in January.Total mortality is 64 % in the eggs collected from pelagial of Edremit. 100 % mortality rate was determined in stations of investigated area, however, the lowest 17.6 % mortality was determined at fifth station in February. As a result of ichthyoplanktonic investigations, it was revealed that hatching period of pilchard is between October and March. Abiotic factors of investigated area are within the limits of pilchard's hatching. As a result of this investigation, it was determined that ichthyoplankton of Edremit Bay is not under pollution threat yet. It is hoped that this investigation will be a step for future ichthyoplanktonic studies which will be carried out in the Bay.KEY WORDS : Edremit Bay / Sordino, pilchardus I Ichthyoplankton / Mortality