Investigation on the transformation of Hochbunkers built in Germany in the 20th century
20. yüzyılda Almanya'da inşa edilen Hochbunker'lerin dönüşümü üzerine araştırma
  1. Tez No: 690061
  2. Yazar: GÜLİSTAN YAKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOIRA VALERI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tez, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'da tasarlanan ve inşa edilen Hochbunker'in dönüşümlerini incelemeyi amaçlamaktadır. İnsanoğlu, tehditlere karşı savunma ve korunma ihtiyacını karşılayacak araçlar ve alanlar üretmiştir. Savunma ve koruma alanı tasarımı, gelişen teknoloji, malzemeler ve araçlarla değiştirilmiş, iyileştirilmiş veya yeniden tasarlanmıştır. Bu sığınma alanlarının ifade etmek için çeşitli kelimeler kullanılabilir, en yaygın kullanılan isimlerinden biri Bunker'dir. Bunkerler yer üstünde veya yer altında bulunabilmektedir. Tasarlanan koruma ve savunma alanları şehrin içinde veya dışında yer alabilir ve kamuflajlı olabilmektedir. 20. yüzyılın savaşları, sığınakların yeniden tasarlanması ve geliştirilmesinde yeniliklere öncülük etmiştir. Özellikle Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru silah gücünün ve uçakların silahlanmasının artması ve hava saldırılarının geniş alanlara yapılması bunker tasarımlarının şartlara göre dayanıklılığının artmasını sağlamıştır. Bundan sonra İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesi, tüm ülkeler için güçlü savunma ve barınak yapılarının oluşturulmasını zorunlu kılmıştır. Adolf Hitler'in yönetiminde, onun ulusal, anıtsal mimari tarzına uygun olarak büyük ve yüksek sığınak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bu tip bunkerlere Almanya'da Hochbunker denmektedir. Hochbunker'ler genellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dönüşmüş ve farklı işlevlerde kullanılmıştır. Hochbunker'lerin yeniden kullanımı ve dönüşümü, içerdiği kolektif hafızaya bağlı olarak sık sık tartışılmıştır. Bazen yapılar sosyal belleğe bağlı tepki olarak görmezden gelinmiş ve yıkılmaya çalışılmıştır. Ancak Hochbunkers, tarih, mimari ve hafıza bağlamında mirastır. Hochbunker de yapılacak olan değişimler yapının miras niteliğine bağlı olarak korunması gereken kapsamın detaylı belirlenmesi sonucu dikkatle yapılmalıdır. Araştırma, Hochbunker'in tarihsel süreci, tasarım kriterleri ve türleri hakkındadır. Ayrıca Hochbunker'ların dönüşümünde savaştan etkilenen toplumun etkisi ve tepkisi de kolektif hafıza kapsamında detaylandırılacaktır. Tüm bu araştırma kapsamı, dönüşüm projeleri ile örneklendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the transformations of the Hochbunker designed and built-in Germany during the Second World War. Human beings have produced tools and areas to meet their needs for defense and protection against threats. The design of the defense and protection areas has been changed, and improved, or they have been redesigned in line with the improved technology, materials, and tools. Those shelter areas have been called using various terms, while the most commonly used term has been“bunker”. The bunkers may be built aboveground or underground. The designed protection and defense areas can be located inside or outside the city; moreover, they can be camouflaged. The wars in the 20th Century pioneered innovations in the redesign and development of bunkers. Especially towards the end of the First World War, the increase in weapon power and the armament of aircraft and the fact that airstrikes took place over large areas ensured increased the durability of bunker designs according to conditions. After that, the outbreak of the Second World War necessitated the creation of strong defense and shelter structures for all countries. Under Adolf Hitler's direction, a large and high bunker was designed and built in Germany in line with its national, monumental architectural style. This type of bunker was called“Hochbunker”in Germany. Hochbunkers were often transformed after the Second World War, and they were used for various functions. Reuse and transformation of Hochbunkers have been discussed frequently, depending on the collective memory about them. Sometimes, the structures were ignored and tried to be demolished in response to social memory. The changes to be made in a Hochbunker should be performed carefully after determining the scope to be protected in detail depending on the heritage feature of the building. The research investigates the historical process of Hochbunker, design criteria and types. In addition, the impact and reaction of the waraffected society in the transformation of the Hochbunkers will be detailed within the scope of collective memory. All this research scope will be exemplified by the transformation projects.