Investigation of the effect of alloying elements on martensitic transformation in C-Mn steels by computational materials engineering techniques
C-Mn çeliklerinde alaşım elementlerinin martensitik dönüşüm üzerindeki etkisinin hesaplamalı malzeme mühendisliği teknikleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 872481
  2. Yazar: FATİH AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ŞİMŞİR, PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hadfield çeliği, yüksek tokluk ve aşınma direnci özelliklerinden dolayı darbe yükleri ve sürtünme koşulları altında çalışan çeşitli ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bu çeliğe yüksek tokluk özelliğini kazandıran oda sıcaklığında yarı kararlı ostenit fazına sahip olmasıdır. Ayrıca yüzeydeki yarı kararlı östenit fazının darbe altında deformasyon nedeniyle martenzite dönüşmesi üstün aşınma direnci sağlar. Bu çalışmada bazı alaşım elementlerinin kritik martensitik dönüşüm sıcaklıklarına ve istifleme hatası enerjisine etkisi hesaplamalı malzeme mühendisliği araçları kullanılarak incelenmiştir. Buna göre istifleme hatası enerjisi (SFE), martensitik dönüşüm sıcaklıkları (Ms ve Md(50/30)), T-Sıfır sıcaklıkları JMatPro ve Thermo-Calc yazılımları kullanılarak hesaplanmış ve incelenmiştir. Hesaplamalardan elde edilen veriler kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkinin modellenmesinde lineer regresyon yöntemleri kullanılmış ve hassasiyet analizi yapılmıştır. Alaşım elementlerinin SFE, martensitik dönüşüm sıcaklıkları ve T-Sıfır sıcaklığı üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hadfield steel is used in the production of various products operating under impact loads and friction conditions due to its high toughness and wear resistance properties. What gives this steel its high toughness feature is that it has a metastable austenite phase at room temperature. In addition, the transformation of the metastable austenite phase on the surface to martensite due to deformation under impact provides superior wear resistance. In this study, the effect of certain alloying elements on critical martensitic transformation temperatures and stacking fault energy is examined using computational materials engineering tools. Accordingly, stacking fault energy (SFE), martensitic transformation temperatures (Ms and Md(50/30)), T-Zero temperatures are calculated and examined using JMatPro and Thermo-Calc software. Using the data obtained from the calculations, the linear regression methods are used to model the relationship between the variables and sensitivity analysis is performed. It has been observed that alloying elements are effective on SFE, martensitic transformation temperatures and T-Zero temperature.