Kemoradyoterapiye bağlı ototoksisite ve darbepoetinin etkisi
The impact of darbepoetin on chemoradiotherapy induced ototoxicity
  1. Tez No: 690068
  2. Yazar: ASUMAN FEDA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULTAN ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Wistar türü sıçanlarda Darbepoetin (DPO) uygulamasının sisplatine bağlı ototoksik etkiyi önleyici rolü olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlandı. DPO nun ototoksisiteye karşı olası koruyucu rolü nuclear factor (erythroid-derived 2)- like 2 (Nrf-2) ve hedef genleri, ve apoptoz üzerinden incelendi. Çalışmada; kontrol, sisplatin(CDDP) (16mg/kg IP tek doz), DPO (25 μg/kg intraperitoneal (IP), sisplatinden önce DPO (25 μg/kg (IP) uygulanan gruplar oluşturulması amacıyla 28 adet wistar albino rat kullanıldı. Deneyin yedinci gününde işitme ölçümleri sonrasında ratlar sakrifiye edildi. Apoptotik hücre ölümü kulak dokusunda in-situ hibridizasyonla TUNEL analizi ile; kaspaz 3, 8, 9 ve Nrf-2 ve Hem oksijenaz-1, NQQ1 gibi Nrf-2 ilişkili antioksidan ve iNOS, nNOS düzeyleri immünohistokimyasal yöntemle, protein ekspresyon düzeyleri dokuda immunohistokimyasal yöntem ile çalışıldı. Her bir grup kendi içinde karşılaştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to determine and evaluate whether the administration of Darbepoetin (DPO) has a preventive effect against ototoxic effects due to cisplatin on Wistar rats. DPO's potential protective effect against ototoxicity will be examined through nuclear factor (erythroid-derived 2)-like 2 (Nrf2) and target genes. In the study; 28 wistar albino rats were used to form, control, cisplatin (16mg/kg IP ), DPO (25 ug/kg, IP), DPO administered before cisplatin groups, Apoptotic cell death was determined by TUNEL analysis by in situ hybridization in ear tissue; caspase 3, 8, 9 levels immunohistochemical methods, Nrf-2 and Nrf-2 associated with NrQ2 antioxidant and iNOS, nNOS, protein expressions will be studied by tissue immunohistochemical methods. Each group will be evaluated in comparison. With cisplatin application, hearing loss was detected in all frequencies showing ototoxic effects compared to the control group. In the examinations performed at the level of immunohistochemical tissue, structural changes in the inner ear, necrosis and necroptosis in the brain and nerve tissues were detected in the ciplatin group. Effects of darbopeotin on nitric oxide system while cisplatin prevented the inner ear and brain damage, both apoptotic protein expressions and nrf-2, associated with oxidative stress, on NQO1 was also detected. In this study, ototoxicity, which consists of cisplatin has been shown at functional level. Darbopoetin has been shown to protect against inner ear and brain damage due to cisplatin reducing apoptosis, increasing anti-oxidant protein levels, preventing oxidative stress.