Positioning of brands in digital media compared to traditional media in social media communication and its effect on brand consistency
Markaların sosyal medya iletişiminde geleneksel medyayla karşılaştırılarak dijital medyada konumlandırılması ve bunun marka tutarlığına etkisi
  1. Tez No: 690069
  2. Yazar: DEMET HAYLAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Sürekli değişen ve gelişen dünyada markaların ayakta kalabilmek ve rakiplerinden sıyrılmak için hedef kitlesiyle iletişim halinde olması ve sağlam bir bağ kurması gerekmektedir. Bu nedenle, günümüzün şiddetli rekabet ortamında, kuruluşlar iletişim ve pazarlama çabalarını daha etkin bir şekilde geliştirmek için birçok yol kullanmaktadır. İnternet ve özellikle sosyal medya insanlara ulaşma yöntemlerini değiştirdi. Tüketicilerle sağlıklı bir iletişim kurmak ve hedef pazarda daha iyi konumlanmak için şirketler geleneksel kanalların yanı sıra sosyal medya alanlarına da yöneldi. Asıl önemli olan sosyal medyada yer almak değil, bu ortamlarda var olup ilgili performansı yönetmektir. Yani marka tutarlılığı açısından geleneksel medyada verilen mesajlar dijital kanallar üzerinden de benzer olmalı ve kurumsal imajı korumak için iletişim ve konumlandırma stratejileri yapılmalıdır. Bu nedenle, bu çalışmada otomotiv sektöründen seçilen markaların hem geleneksel hem de dijital medyada verdikleri mesajlar konumlandırma stratejileri açısından incelenmiş ve bu mesajların marka tutarlılığına etkisine de bakılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, sosyal medyada konumlandırma kavramı, konumlandırma stratejileri, dijital medya araçları, sosyal medya iletişimi ve konumlandırmaya değinilmiştir. Araştırma bölümünde, rapor incelemelerinin ardından Ford, Fiat, Peugeot, Renault ve Toyota markalarının incelenmesine karar verilmiştir. İçerik analizi yöntemi ile markaların 1 Mart 2020 ve 30 Nisan 2021 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları ile son 6 yılda yayınladıkları televizyon reklamları ve resmi internet siteleri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda tüm markaların araç tanıtımlarında ürün grubuna göre konumlandığı ve rakiplerine göre üstün yönlerini öne çıkardıkları görülmüştür. Ayrıca pazarlama iletişiminde kullanılan diğer marka konumlandırma stratejilerinin de sağlanan faydaya göre konumlandırma, kullanım alanına göre konumlandırma ve kullanıcı grubuna göre konumlandırma olduğu tespit edilmiştir. Özellikle bu stratejilerde araç ile hitap ettiği kitle arasında duygusal bir bağ kurulmaya çalışılmış ve araca verilen kişisel özelliklerle araç kitle imajına uyarlanmıştır. Televizyon reklamlarında alt başlıklarda detaylı bilgi için internet sitesine, sosyal medya hesapları arasında bağlantı vererek internet sitesi ve diğer hesaplara yönlendirilmesi, markaların her iki medyayı entegre bir şekilde kullandığını göstermektedir. Böylelikle her iki medyanın 5 marka tarafından kullanımına ilişkin genel bir değerlendirme yapılırsa, otomotiv firmaları sosyal medyanın etkinliğini ve önemini anlamış ve marka konumlandırma ekseninde tüketici gözünde marka algısının önemine bağlı olarak, tüketiciye benzer mesajlar vermiş ve bir bütün olarak tutarlı bir marka imajı çizerek hedef kitlelerine ulaşmak için her iki kanalda da aktif olarak faaliyet gösterdikleri ve iletişim kurdukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the ever-changing and developing world, brands need to be in constant communication with their target audience and establish a solid bond in order to survive and stand out from their competitors. Thus, in today's fierce competitive environment, organizations use many ways to improve their communication and marketing efforts more effectively. Internet and especially social media have changed the methods of reaching people. In order to establish a sound communication with consumers and to be better positioned in the target market, companies have turned to social media areas as well as traditional channels. However, the important thing is not to take part in social media, but to exist in these environments and manage the relevant performance. In other words, in terms of brand consistency, the messages given in traditional media should be similar through digital channels and communication and positioning strategies should be made to protect the corporate image. Thus, in this study, the messages given by the brands selected from the automotive sector in both traditional and digital media were examined in terms of positioning strategies and the effect of these messages on brand consistency was examined. Firstly; the concept of positioning, positioning strategies, social media tools, communication and positioning in these platforms were mentioned. At the research part, after the report reviews, it was decided to examine the brands Ford, Fiat, Peugeot, Renault and Toyota. With the content analysis method, the shares of the brands on their social media accounts in the specified time period, which is between March 1, 2020 and April 30, 2021, as well as the television advertisements in the last 6 years and official websites, were examined. After analysis, it is seen that all brands have positioned according to the product group in their vehicle promotions and highlighted their superior aspects compared to their competitors. In addition, the other brand positioning strategies employed in the marketing communications are found to be positioning according to the benefit provided, positioning according to the area of use and positioning according to the user group. Especially in these strategies, an emotional connection has been tried to be established between the vehicle and the audience it addresses, and the vehicle has been adapted to the mass image with the personal features given to the vehicle. Redirecting to the website for detailed information in subtitles in television advertisements, as well as to the website and other accounts with links between social media accounts, shows that brands use both media in an integrated manner. Thus, if a general assessment is made about the use of both media by 5 brands, automotive companies realize the effectiveness and importance of these channels, and depending on the brand perception in the eyes of consumers on the axis of brand positioning, it can be said that, they actively operate and communicate in both channels to reach their target audience by giving similar messages and drawing a consistent brand image as a whole.