Meme kanserinde PET/BT bulgularının klinik ve immünohistokimyasal prognostik faktörlerle ilişkisi
Relationship between PET/CT findings and clinical and immunohistochemical prognostic factors in breast cancer
- Tez No: 319031
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE GÖKÇORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, aynı zamanda kadınlarda kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanserinde 18F-FDG PET/BT prognoz hakkında bilgi veren evrelemede, yeniden evrelemede ve primer tümörün kemoradyoterapiye tedavi yanıtının değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Öte yandan aksiller lenf nodu metastazı, uzak metastaz, tümör çapı, hormon reseptörleri, CerbB2 durumu, Ki-67 proliferasyon indeksi, histopatolojik grade, tümör belirteçleri gibi faktörler prognoz hakkında bilgi sağlamaktadır. Ayrıca hormon reseptörleri ve CerbB2 durumu tedavi seçeneklerinin belirlenmesini direk etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı; primer meme kanseri hastalarında PET/BT ile elde edilen FDG tutulumu ile histopatolojik ve immünohistokimyasal prognostik faktörlerin ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamıza meme kanseri tanısı almış ve primer evreleme amacıyla Gazi Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na başvuran hastalar alınmıştır. 155 hastanın PET/BT bulguları, patoloji raporları ve tümör belirteç düzeyleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Her hastanın primer lezyonunun SUV değerleri ölçülmüştür.Sonuç olarak, primer lezyon SUVmaks değerleri ile tümör çapı, aksiller lenf nodu metastazı ve Ki-67 proliferasyon indeksi arasında korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequent malignancy and the second leading cause of cancer death in women. In breast cancer, 18F-FDG PET/CT study has been used for tumor detection and staging to obtain long-term prognostic information, restaging and to identify and monitor the response of the primary tumor to chemoradiotherapy. On the other hand factors such as axillary lymph node metastasis, distant metastasis, tumor diameter, hormone receptors, CerbB-2 status, Ki-67 proliferation index, grade, tumor markers provide prognostic information about the tumor. Furthermore hormone receptors and CerbB-2 status directly impact therapeutic decision making.The aim of the study is to investigate the relationship between FDG uptake assessed by PET/CT in primary breast tumors and histopathologic and immunohistochemical prognostic factors. The study included breast cancer patients referred to the Nuclear Medicine Department of Gazi University for primary staging purposes. PET/CT scans, pathology reports and tumor marker levels of 155 patients were assessed retrospectively. The maximum standardized uptake value (SUVmax) of the primary lesion was measured in each patient.In conclusion, primary lesion SUVmax correlates with tumor diameter, axillary lymph node metastasis and Ki-67 proliferation index in breast cancer patients.