An analysis on unmanned combat aerial vehicles (Ucavs) from the perspective of domestic audience costs
İnsansız hava araçlarının yurtiçi kitle maliyetleri perspektifi ile analizi
- Tez No: 690071
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Defense and Defense Technologies, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsansız silahlı pilotsuz hava araçlarının giderek artan ünü, savaşların tabiatını son yüzyıldır değiştiriyor. Bu araçların kademeli teknolojik gelişmeleri uluslararası sistemdeki aktörlerin karar alma süreçlerini önemli ölçüde değiştirmesine rağmen şimdiye kadar ne tür bir sahiplik örüntüsünün gözlemlendiğine dair çok az ölçüde ilgi gösterilmiştir. Bu rapor, devletlerin karakteristikleri ve bu devletlerin sahip oldukları silahlı insansız hava araçlarının rakamları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaya çalışmaktadır. Yurtiçi kitle maliyetleri teorilerinin önerileri üzerine inşa ederek, teorik beklenti uluslararası silahlı çatışmalara dahil olma ya da olmama kararları için sorumlu tutulma olasılığı daha yüksek olan liderlere sahip ülkelerde, daha yüksek SİHA sayılarının gözlenmesi üzerine şekillenmiştir. Çatışma içerisinde olan liderlerin iç güdülerinin insan ve materyalistik maliyetleri düşürmeye yönelik olduğu kitle maliyet teorileri tarafından ileri sürülmüştür. Silahlı pilotsuz hava araçlarının kullanımı, liderlerin daha kolay askeri dahiliyet kararı almalarını ve bu araçlar ile gelen başarıların siyasi sermayelerinin keyfini sürmelerini vaat etmektedir. SİHAların ithalat ve ihracat rakamlarını içeren veri ile birlikte daha önceki akademik çalışmalarda oluşturulmuş yönetim şekilleri ve demokrasi türleri kategorilerini kullanarak, bu araştırma farklı otoriter yönetim şekilleri arasında bir istatistiksel olarak kayda değer bir ilişki bulamasa dahi, kısmi ampirik bir destek beklenen ilgileşim farklı demokrasi seviyeleri için bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The accelerating fame of armed drones has been changing the landscape of warfare for the last century. Although the gradual technological improvement of these tools has significantly altered the policy-making processes of actors in the international system, little attention has been paid to examination of what kind of a pattern in ownership has merged, so far. This paper tries to unveil whether there exists a relationship between the characteristics of states and the amount of ownership of unmanned combat aerial vehicles. Building on the propositions of domestic audience costs theory, the theoretical expectation took the shape of observing higher numbers of UCAVs in countries with leaders who are more likely to be held accountable for their decisions to be involved or not to be involved in an international armed conflict. Audience costs literature puts forward a comparative perspective for conflicting leaders' instinct for the minimization of human and material costs. By the use of armed drones brings the promises of easier militaristic involvement decisions by leaders and promotion of those successes for political capital. By using the data that is provided on import and export numbers of UCAVs and previous academic work that categorized regime types and democracy levels of states, this research finds out that although there is no such statistically significant relationship among different authoritarian regime types, there is a piece of empirical evidence for the expected interaction across various democratic levels.