Mechanical design and analysis of mobile pre-conditioned air (PCA) unit for a tactical unmanned combat aerial vehicle
Bir taktik silahlı insansız hava aracı için mobil ön şartlandırılmış hava ünitesinin mekanik tasarım ve analizi
- Tez No: 826036
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT, PROF. DR. VELİ ÇELİK, PROF. DR. KAMİL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde bir çok devletin hava kuvvetleri tarafından kullanılan insansız hava araçları, keşif, gözetleme ve hassas vuruş kabiliyetlerine sahiptirler. Silahlı insansız hava araçları dünyanın neredeyse her bölgesinde hava kuvvetleri için taktiksel avantaj sağlarlar. Ancak hassas elektronik aksamları yer testleri ve bakım-onarım faaliyetleri sırasında kritik görevler için uygun yer termal yönetimine ihtiyaç duyarlar. Genel manasıyla PCA(Ön şartlandırılmış hava) ünitelerinin amacı istenilen ortamı soğutmak, ısıtmak ve şartlandırılmış havayı, hava araçları, askeri veya tıbbi barınaklar ve komuta merkezleri gibi ilgili ortamlara vermekten sorumludur. FE-PCA aracı taşınabilir,ekonomik,dayanıklı ve tasarruflu çözüm sunarak çeşitli ortam ve hava koşullarında kullanılabilen,sistem komponentlerinin sağlam bir çelik şase üzerine entegre edildiği özel bir tasarıma sahiptir. Bu tez belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda bir silahlı insansız hava araçı için geliştirilen mobil PCA ünitesinin ideal buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi ile iklimlendirme sisteminin kurulması, tasarımı ve analizinden oluşmaktadır. Tasarlanan mobil FE-PCA aracı ile amaçlanan başka kaynaklara ihtiyaç duymadan etkili bir şekilde hava aracına soğutma veya ihtiyaç olması halinde ısıtma sağlayarak hem hava aracı içerisindeki elektronik cihazlar için optimum ortam sıcaklığını sağlamak, hem de yer testleri ve bakım onarım faaliyetleri sırasında bir yer güç ünitesi (GPU) ile birlikte kullanılmasıyla uçak motorunun çalışmasına gerek duyulmamasından dolayı yakıt tasarrufu sağlanması ve aynı zamanda çalışan teknisyenin iş güvenliğini sağlamaktır. Yapılan sistem tasarımı, mekanik tasarım ve analiz sonucunda 21.6 KW soğutma kapasitesine sahip yeni nesil bir mobil PCA ünitesi ortaya çıkmış olup, tasarlanan araç sayesinde silahlı insansız hava araçları görev açısından kritik saldırıları, koordinasyonu ve istihbarat keşiflerini güvenilir bir şekilde gerçekleştirebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs), used by the air forces of many countries today, possess capabilities for reconnaissance, surveillance and precision strikes. Unmanned combat aerial vehicles (UCAVs) provide tactical advantages for air forces in almost every region of the world. However, their sensitive electronic components require appropriate thermal management for critical tasks during ground testing and maintenance activities. In general, Pre-Conditioned Air (PCA) units are responsible for cooling, heating and conditioning the desired environment and delivering conditioned air to relevant spaces such as aircraft, military or medical shelters and command centers. The FE-PCA device is a portable, economical, durable and efficient solution, designed with a special configuration where system components are integrated onto a sturdy steel chassis. This thesis consists of the establishment, design, and analysis of a climate control system utilizing an ideal vapor compression cooling cycle with a mobile PCA unit developed for an UCAV, addressing the identified needs. The designed mobile FE-PCA device aims to effectively provide cooling or if necessary, heating to the aircraft without relying on external sources. Its primary objective is to ensure the optimal ambient temperature for electronic devices within the aircraft. Additionally, when used in conjunction with a ground power unit (GPU) during ground tests and maintenance activities, it eliminates the need for the aircraft engine to run, resulting in fuel savings and ensuring the job safety of technicians. The conducted system design, mechanical design and analysis have resulted in a next-generation mobile PCA unit with a cooling capacity of 21.6 KW. With the designed unit, UCAVs will be able to reliably perform critical attacks, coordination and intelligence reconnaissance missions.