İHA'lar için kullanılacak olan bir turbojet motorun termodinamik çevrim analizi
Thermodynamic cycle analysis of a turbojet engine for UAV
  1. Tez No: 639409
  2. Yazar: EREN DAŞİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ NACAKLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz şartlarında kullanımı kaçınılmaz hale gelen İnsansız Hava Araçları (İHA) birçok amaç için kullanılmakla birlikte daha çok askeri alanda keşif-gözlem ve muharebe durumları için ihtiyaç haline gelmiştir. Halihazırda sınırlı olan enerji kaynaklarındaki azalış ile birlikte uçak ve helikopter maliyetlerindeki artışlardan dolayı İHA'lar yakın gelecekte daha sık kullanılır hale gelecektir. Bu çalışmada, GasTurb® programında tasarlanarak hesaplamaları yapılan ve İHA'larda askeri keşif-gözlem amaçlı kullanılması planlanacak olan deniz seviyesinde 10.24 kN itki gücünde çalışacak, egzoz gazı çıkış sıcaklığının 1500 K olduğu ve JP-8 yakıtının kullanıldığı bir İHA turbojet motorunun termodinamik çevrim analizi yapılarak kompresör, yanma odası ve türbin bölümlerindeki ekserji analizleri sonucunda motorda meydana gelebilecek performans değişimleri incelenmiştir. Bu kapsamda Brayton çevrimine dayalı çalışan gaz türbinli motor çeşitleri tanıtılmış ve turbojet motor için her bir ana bileşeni ayrı ayrı ele alınarak açıklanmıştır. Bu amaçla, askeri keşif-gözlem amacıyla kullanılacak olan İHA'lardaki bir turbojet motorunun enerji ve ekserji analizleri yapılarak, motor bileşenleri arasındaki performans değişimlerinin detaylı bir şekilde gösterilmesi hedeflenmiş olup sonuçlar grafik ortamda ve tablo halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), which has become inevitable in today's conditions, have been used for many purposes, but it has become a need for reconnaissance and combat missions in military areas. UAVs will be used more frequently in the near future due to the decrease in the currently limited energy resources and the increase in aircraft and helicopter costs. In this study, thermodynamic cycle analysis of an UAV turbojet engine which designed and calculated in the GasTurb® program and planned to be used for military reconnaissance and observation purposes was conducted. The turbojet engine will operate at a sea level with 10.24 kN thrust, using exhaust gas outlet temperature of 1500 K and JP-8 fuel. As a result of exergy analysis in the compressor, combustion chamber and turbine sections, performance changes that may occur in the engine was examined. In this context, the types of gas turbine engines operating based on the Brayton cycle are introduced and each major component of the turbojet engine is discussed and explained separately. For this purpose, it is aimed to show the performance changes among the engine components in detail by performing energy and exergy analysis of a turbojet engine that will be used for military reconnaissance and observation purposes in UAVs. The results are presented in a graphical and tabular form.