The future is made of history: Narrating the past in Turkish dystopian literature
Gelecek tarihle yazılır: Türk distopya edebiyatında geçmişi anlatmak
- Tez No: 690075
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma bir tür olarak Türk edebiyatında gün geçtikçe gelişen distopya edebiyatını Tahsin Yücel'in Gökdelen (2006), Ayşe Kulin'in Tutsak Güneş (2015), Defne Suman'ın Yağmur'dan Sonra (2020) ve Kutlukhan Kutlu ve Aslı Tohumcu tarafından derlenen Istanbul 2099 (2019) eserleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Tüm bu edebi eserler 2000 yılı sonrasında yazılmıştır ve güncel politik, sosyal ve çevresel meselelere değinirler. Bu tez distopya anlatılarının arşiv kavramı üzerinden geçmiş ile nasıl ortak bir ilişki kurduklarını ele alır. Gelecekte geçen bu anlatılar her zaman erişilemez, kaybedilmiş ve geleceği işgal eden bir geçmişe göndermelerde bulunur. Distopik dünyaların travmatik koşullarından dolayı hafızalar, mimari ve yazılı arşivler hasar görmüştür, okunmaz haldedir ve bir kimlik oluşturma veya totalitarizme direnmek için yetersizdir. Buna rağmen, karakterler kalan arşivleri ütopyacı dürtüleri için kullanır ve daha iyi bir gelecek inşa etmeye çalışırlar. Bu dört kitapta, geçmişe dönmek ve geçmişin resmini tamamlamak adına devamlı bir zorlantı mevcuttur, bu dürtü Jacques Derrida'nın arşiv humması adını verdiği konsepte benzer bir işleyişe sahiptir. Amaçlarına bakılmaksızın, nostalji ya da bir aidiyet duygusu yaratma amacıyla, bütün ana karakterler tekrar tekrar geçmişi ziyaret eder ve toplayabildikleri miktarda arşivsel malzeme biriktirirler. Geçmişi daha iyi anlamayı başarmak için duyulan ütopyacı dürtü distopyaların totaliter ideolojilerine meydan okuyan ve umudun sembolleri olan karşı-anlatıların ortaya çıkmasına imkan verir. Geçmiş ve gelecek ikililiği yazarların metinleri yazdıkları anda ülkenin geleceğiyle ilgili sahip oldukları endişelerini yansıtır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate dystopian literature as a growing genre in Turkish literature, by analyzing Tahsin Yücel's Gökdelen (2006), Ayşe Kulin's Tutsak Güneş (2015), Defne Suman's Yağmur'dan Sonra (2020) and the short story collection Istanbul 2099 (2019) compiled by Kutlukhan Kutlu and Aslı Tohumcu. All literary works were written after 2000 and they touch upon up-to-date political, social and environmental issues in Turkey. This thesis scrutinizes how dystopian narratives form a common relationship with the past through the concept of archive. The narratives that take place in the future always refer to an unattainable, lost past which haunts the future. Due to the traumatic conditions of dystopian worlds, memories, architectural archives and written archives are damaged, illegible and insufficient to construct an identity or to resist totalitarianism. Nevertheless, the characters use remaining archives in a utopian impulse and strive to build a better future. In these four books, there is a constant compulsion to return to the past and complete its picture which is an impulse that functions similar to Jacques Derrida's concept of archive fever. Regardless of their goals, whether nostalgia or creating a sense of belonging, all protagonists repetitively visit the past and collect as many archival materials as possible. This utopian impulse to achieve a better understanding of the past sometimes results in counter-narratives that challenge totalitarian ideologies in dystopias and become symbols of hope. The dichotomy of the past and the future reflects the writers' concerns of the future of Turkey during their time of writing.